Osmaniye'de 72 bin 500 kurbanlık satışta

Osmaniye'de 72 bin 500 kurbanlık satışta

Osmaniye'de 72 bin 500 kurbanlık satışta

06 Ağustos 2019, Salı 11:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, 65 bin küçük, 7 bin 500 büyükbaş hayvanın, kurbanlık pazarlarında satışa sunulduğunu söyledi. Kurban Bayramı öncesi Fakıuşağı Mahallesi Dereobası köyü yolu üzerinde kurulan kurbanlık pazarında incelemelerde bulundu. Müdür İbrahim Sağlam, bu yıl Osmaniye'de geçen yıla oranla daha fazla kurbanlığın satışa sunulduğunu söyledi.
Osmaniye ve diğer illerden gelen küçük ve büyükbaş hayvanların satışı ile ilgili şu ana kadar herhangi bir aksi durumla karşılaşılmadığını ifade eden "Bu yıl ilimizde 65 bin küçük, 7 bin 500 büyükbaş hayvan kurbanlık pazarlarında satışa sunuldu. Geçen yıl bu rakam küçükbaşta 60 bin, büyükbaşta ise 500'dü. Yani satışa sunulan hayvan sayımızda artış var. Şu an hem hafta içi olduğu için hem de bayrama daha birkaç gün olduğu için pazarlar sakin. Ancak özellikle arife günü pazarlarımızın dolup taşacağından eminim" dedi.
Kurbanlık almak isteyenlere de uyarılarda bulunan İbrahim Sağlam, "Özellikle kurbanlık alırken mutlaka belgesi ve küpesi olmasına dikkat etsinler. Şu an bakanlığımıza ait 'HAYBİL' diye bir sistemimiz var. İster cep telefonu uygulamasından ister internet sitesi üzerinden hayvanın küpe numarası girilerek soyu, nerden geldiği gibi bilgilere ulaşabilirler. Biz de her türlü denetimlerimizi sıkı bir şekilde yapmaya devam edeceğiz. Şu an küçükbaşlar bin lira 2 bin lira arasında, büyükbaşlar ise canlı ağırlık olarak 18 ila 20 lira arasında satılıyor. Fiyatların çok fazla değişeceğini sanmıyorum" diye konuştu. İbrahim Sağlam, kurban satıcılarına hayırlı işler, bereketli ve bol kazançlar diledi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Başkan Kara, şehit aileleriyle anıta karanfil bıraktı