Özel çocuklar Anneler Günü'nü kutladı

Özel çocuklar Anneler Günü'nü kutladı

Özel çocuklar Anneler Günü'nü kutladı

13 Mayıs 2019, Pazartesi 16:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR'da özel çocuklar tarafından Engelliler Haftası ve Anneler Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi.
Askeriye köyündeki Engelsiz Yaşam Merkezi'nde düzenlenen törene Vali Hasan Şıldak ve eşi Fatma Nur Şıldak, Garnizon Komutanı Albay Hakan Tutucu ve eşi Seyhan Tutucu, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal ve eşi Feray Çankal ile İl Jandarma Komutanı Albay Orhan Kılıç, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven ile şehit ve engelli anneleri katıldı.
Programda konuşan Vali Hasan Şıldak, engelliliğin herkesin başına gelebilecek, toplumda yakından gözlemlenen, yaşanan bir olgu olduğunu söyledi. Şıldak, "Engelli insanlarımızla bir arada olmak, onları kucaklamak, toplumun içinde tutmak, hayatın içinde tutmak devlet olarak bizim görevimiz. Burada en büyük sorumluluk, en büyük fedakarlık engellilerimizin aileleri tarafından üstleniliyor. Engelliyle birlikte olmak, engelli bir çocuğu hayata tutunur vaziyette ayakları üstünde tutmak, engelli biriyle hayatı devam ettirmek, belki de o kadar zor ki bunu ancak yaşayan bilir" dedi.
Programa katılan kadınların Anneler Günü'nü kutlayan Vali Hasan Şıldak, "Annelik o kadar kutsal bir görev ki o kadar büyük bir sorumluluk ki bunu da ancak yaşayan bilir. O cefa, o vefa ancak annelerde görülebiliyor. Hele hele engelli anneleri, şehit anneleri için, onları tarif edecek, duygularını, o fedakarlıklarını ifade edebilecek cümle kurmak çok zor. Bu vesileyle sizleri hem böylesine anlamlı bir günde buluşturmak istedik. Hem de biraz sonra çocuklarımızın gösterileriyle bu anlama biraz daha değer katıp sonrasında da hep birlikte iftarımızı gerçekleştireceğiz" diye konuştu.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven de Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 10'unu, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12.3'ünün engellilerin oluşturduğunu söyledi. Güven, "Engellilerin toplum hayatımıza tam ve sorunsuz bir şekilde katılımı konusunda kamunun inisiyatif alması, liderlik yapmasının yanında bu meselenin çözümü için tüm toplum kesimlerinin seferberlik ruhuyla hareket etmesi gerekiyor" dedi.
Konuşmalardan sonra Bucak İsmail Şerife Sarı Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören engelli çocuklar tarafından zumba dansı, halk oyunu gösterisi, tiyatro gösterisi, Çanakkale Savaşlarını anlatan ay yıldız gösterisi sunuldu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bucak TSO'dan Ramazan yardımı