Dini bilgiler Zilzal Suresi Anlamı, Meali ve Diyanet Tefsiri (Zilzal Suresinin Türkçe ve Arapça Okunuşu)

Zilzal Suresi Anlamı, Meali ve Diyanet Tefsiri (Zilzal Suresinin Türkçe ve Arapça Okunuşu)

Zilzal Suresi Anlamı, Meali ve Diyanet Tefsiri (Zilzal Suresinin Türkçe ve Arapça Okunuşu)

Zilzal suresi, sıklıkla araştırılan surelerden biridir. Özellikle kullanım alanı bakımından da önem taşıyan sureler arasındadır. Bu bakımdan Zilzal suresinin nasıl okunduğunu öğrenebilir ve tefsiri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizin için Zilzal suresi okunuşu (Türkçe ve Arapça) Zilzal suresi tefsiri, meali, Fazileti ve anlamı detaylarıyla derledik.

Zilzal Suresi 8 ayetten oluşmaktadır. Zilzal suresi medine döneminde indirilmiş bir suredir.

Zilzal suresi okunuşu (Türkçe ve Arapça)

Zilzal suresinin Arapça okunuşu şu şekildedir:

Bismillahirrahmanirrahim. İza zül ziletil erdu zil zaleha. Ve ahracetil erdu eskaleha. Ve kalel insanu me leha. Yevme izin tühaddisu ahbaraha. Bi enne rabbeke evha leha. Yevme iziy yasdurun nasu eştatel li yurav amalehum. Fe mey yamel miskale zerratin hayray yerah. Ve mey yamel miskale zerratin şerray yerah.

Zilzal suresi Türkçe okunuşu şu şekildedir:

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla. Yer o yaman sarsıntıyla sarsıldığı, yer içindeki tüm ağırlıkları da dışarı attığı, ve insan da 'ona neler oluyor' dediği vakit. O gün yer bütün haberlerini anlatır. Çünkü Rabbin de ona vahiy etmiştir. O gün ki insanlar, amellerinin tüm karşılığı kendilerine gösterilmek için bölük bölük çıkacaktır. Her kim ki zerre kadar hayır işlerse onu görür. Her kim ki zerre kadar şer işlerse onu görür.

Zilzal suresi tefsiri, meali, fazileti ve anlamı

Zilzal suresi tefsiri: Zilzal suresinde yerin büyük bir sarsıntı ile sarsılacağı ve içinde olan tüm ağırlıkların da dışarı atılacağı anlatılmaktadır. Diğer tüm ayetlerde sura üflenmesi ile başlayacak olan bugün hatırlatılır. Kıyamet gününde dehşet verici bir gün olacağından bahsedilir. Kıyamet surun birinci üflenmesi ile sarsıntılar halinde başlar ve dağlar yerinden koparak savrulur. Yeryüzünde bunun sonucunda yıkılmayan hiçbir şey kalmaz. Kıyamet sarsıntısı çok büyük bir olaydır ve yerin tüm ağırlıkları dışarı atılır. Yer altındaki madenler, lavlar ve gazlar dışarı çıkar. Surun ikinci üflenmesi ile de kabirde tüm ölüler dışarı çıkacaktır. Dehşet verici tüm olaylardan sonra neler oluyor bana diyerek tüm insanlar korku içinde koşturacaklardır. Daha önce böyle bir sarsıntı görmemiş insanlar bu sarsıntılardan korkar. O gün rabbinin ona vahit ettiği tüm haberler gerçekleşir. Ayetlerde tüm olaylar ve durumlar anlatılarak kıyamet gününde olacaklar insanlara bildirilir.

Zilzal suresi anlamı: Zilzal suresini okumanın Kuran'ın yarısını okumaya denk geldiği rivayet edilmektedir. Yeryüzü kendine has bir sarsıntı ile sarsıldığı zaman içindekiler dışarı atılır ve o anda insanlar da neler oluyor diye korkuya kapılırlar. O gün kendi haberlerini anlatırlar çünkü Rableri tarafından onlara tüm bunlar vahiy edilmiştir. O gün insanların amelleri kendilerine gösterilir ve bölük bölük kabirlerinden de çıkarlar. Artık kim ağır bir hayır işlerse onun mükafatını görür. Kim ki zerre ağırlığı kadar kötülük yaparsa onun da cezası görülür.

Zilzal suresi fazileti: Düşmanlardan ve düşmanlardan gelecek tüm kötülüklerden korunmak için 41 kez Zilzal suresinin okunması gerekir. Zilzal suresini okumayı alışkanlık haline getiren kişiler tüm kötülüklerden kurtulur ve aynı zamanda uzak olur. 40 kez Zilzal suresini okuyan kişiler düşmanlarını alt eder ve onların şerlerinden kurtulur. Bir kimse cuma gecesinde iki rekat namaz kılar ve aynı zamanda o namazda Fatiha suresi ile 15 kez Zilzal suresini okursa Allah onu kabir azabından kurtarır ve kıyamette yaşayacağı tüm sıkıntılardan kurtulur. Zilzal suresini okuyan kişilere Allah tarafından dünya serveti ihsan edilir ve korkuları ile korktuğu kişilerden uzak durur.

SIRADAKİ HABER