'Resimlerle Denizli Tarihi Sergisi'

'Resimlerle Denizli Tarihi Sergisi'

'Resimlerle Denizli Tarihi Sergisi'

16 Haziran 2021, Çarşamba 16:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi, kent tarihinde önemli olay ve isimlerin anlatıldığı "Resimlerle Denizli Tarihi" sergisi düzenlendi. Denizli'nin tarihi derinliği olan bir şehir olduğunu ve herkesin kent tarihini bilmesi gerektiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, "Geçmişi olmayanın, geleceği olamaz" dedi.
Büyükşehir Belediyesi ve Türk Ocakları Denizli Şubesi işbirliğinde "Resimlerle Denizli Tarihi" adlı resim sergisi düzenlendi. Turan Bahadır Sergi Salonu'nda düzenlenen serginin açılışına; Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, Merkezefendi Kaymakamı Adem Uslu, Türk Ocakları Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok ve davetliler katıldı.
Serginin düzenlenmesinde destek veren Başkan Zolan'a teşekkür eden eserlerin sahibi ressam Orhun Kara, "Bu sergi ecdadımıza minnet borcumuzu, gençlerimize vicdani sorumluluğumuz gereği ecdadımızı tanıtmak için oldukça önemlidir" dedi. Türk Ocakları Denizli Şube Başkanı Prof. Dr. Turgut Tok ise, Denizli'nin kadim bir kent olduğu bilinciyle zengin tarihi ve kültürel yapısını gelecek nesillere aktarmak adına çalışmalar yapan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Kara'ya teşekkür ederek, "Denizli tarihi derinliği olan, kadim bir anlayışa sahip, tarihin dönüm noktalarında birçok olayı yaşamış ve milli duruşu ile ülkemizi, milletimizi savunmada her zaman sapasağlam ayakta kalmış, güçlü bir şehirdir. Öncelikle kendi tarihimizi Denizli'de yaşanılanları öğrenmemiz gerekiyor. Bu tarih bilinci farklı şekillerde aktarılabilir. Bu aktarımların içerisinde sanat, emek ve göz nurunun olması da çok önemlidir. Bizler geçmişimizden, kökümüzden güç alacağız. Geçmişi olmayanın, geleceği olamaz. Köklerimizden güç alarak, dallarımızla daha yukarıya, ileriye hep birlikte büyüyeceğiz, yürüyeceğiz.  Tarihin yanında sanat ve kültür alanında da birçok imkanlar sunuyoruz. Bu imkanları artırarak sürdürmemiz, gençlerimize aktarmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.
Başkan Zolan, 22 Haziran'a dek açık olacak sergiye tüm hemşehrilerini davet ederek sözlerini tamamladı.
Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. 22 Haziran'a kadar açık olacak sergide Ressam Orhun Kara'nın çizdiği, Miryokefalon Savaşı, Kazıkbeli Savaşı, Servergazi, Mehmet Gazi, Fatma Yıldız Hanım, Afşin Bey, Karasungur, Kara Ağaç Baba, Milli Mücadele Destanı, Müftü Ahmet Hulusi gibi Denizli tarihinde büyük rol oynayan olay ve isimlerin yer aldığı 18 eseri beğeniye sunuldu.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Denizli polisine hayırseverlerden 22 yeni ekip otosu bağışı