Rize temalı sergi açıldı

Rize temalı sergi açıldı

04 Mart 2019, Pazartesi 17:37 Son Güncelleme:
A A
Rize temalı sergi açıldı

Arzu ERBAŞ/RİZE(DHA)- RİZE'nin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla Reşadiye Zihni Derin Ortaokulu'nda Rize konulu sergi açıldı. 

Reşadiye Zihni Derin Ortaokulu öğrencilerinin öğretmenleri ile beraber hazırladığı Rize sergisi beğeni topladı. Okul salonunda hazırlanan serginin açılışını Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkan Vekili Sultan Yılmaz, RTEÜ Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak gerçekleştirdi. Hazırlanan stantları gezen davetliler öğrencilerden bilgiler aldı. Bakırcılıktan, feretiko dokumasına, çaydan balıkçılığa kadar her detayın işlendiği sergide öğrenciler atma türkü ile atıştı. 

‘Doğal coşkulu samimi insanları şehri Rize’ sloganıyla hazırlanan sergide yöresel lezzetlerde tanıtıldı. Hamsikoliden pepeçuraya kadar her lezzetin hazırlandığı standı gezen Rize Valisi Kemal Çeber hafta sonunu Rize’de geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize yemeklerini tercih ettiğini belirterek “Cumhurbaşkanımıza ‘ne yemek hazırlayalım’ diye sorulduğunda kendisinin tercih ettiği yöresel yiyeceklerin hepsi burada mevcut” dedi. Bunun üzerine stanttan sorumlu öğrenci “onun içinde yiyin “demesi gülüşmelere neden oldu.

Sergiyi hazırlayan öğretmenlerden Zeynep Tavukçu “Rize doğasından sanatına her anlamda tanıtılması gereken bir il. Burada birçok köşe ve stant hazırladık. Bakırcılıktan feretikoya, doğa sporlarından çaya kadar her şey yer alıyor. Öğrencilerimiz ile birlikte bunu hazırladık. Umarım onlarda altından en iyi şekilde kalkmıştır” dedi.

Türkçe Öğretmeni Ömer Açıkgöz de “Öğrencilerimiz bu sergi sayesinde köylerinde daha önce dedelerinin nasıl yaşadığını bizzat görmüş yaşamış oldular. Eski eşyalarımızla tarım aletlerinin kullanımı gibi şeyleri tanıtmış olduk. Önemli olan Rize’yi tanıtmaktı, başardık diye düşünüyoruz. 1 hafta boyunca açık kalacak. Rizelileri bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Rize Çay Çarşısı ihalesi sonuçlandı