Samsun Sağlık Müdürü: Aşıda, tereddüt etmeyin, bugünün işini yarına bırakmayın

Samsun Sağlık Müdürü: Aşıda, tereddüt etmeyin, bugünün işini yarına bırakmayın

Samsun Sağlık Müdürü: Aşıda, tereddüt etmeyin, bugünün işini yarına bırakmayın

27 Mayıs 2021, Perşembe 15:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Zeynep Irmak ÖCAL/SAMSUN, (DHA) - SAMSUN İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Koronavirüsü yenmek için aşının gücüne, aşının gücünü kullanabilmek için de sizin aşı konusundaki güçlü desteğinize ihtiyacımız var. Tereddüt etmeyin, ertelemeyin ve bugünün işini yarına bırakmayın" dedi. 

İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda sürdürülen Covid-19 aşı uygulaması hakkında bilgi verdi, kentte aşı çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Oruç, şu ana kadar kentte 400’ün üzerinde aşı noktasında 565 bin doz aşı uygulamasını gerçekleştirdiklerini belirtti. Oruç, “Verilere baktığımızda aşı randevu oranlarımızın istediğimiz düzeyde olmadığını ve aşı randevu kapasite kullanım oranının bazı günlerde yüzde 20, bazı günlerde yüzde 40-50 düzeylerine kadar düştüğünü görüyoruz. Hedef nüfusa oranla birinci doz aşısını yaptırma hakkına sahipken, henüz aşısını yaptırmayan kişi oranımız yüzde 28,42 düzeyinde. Bu da aşı sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış yaklaşık 127 bin vatandaşımız olduğu anlamına geliyor. Muhtarlar, imamlar ve kamu görevlilerimizin desteğiyle oluşturulan 100’ün üzerinde aşı ikna ekibimiz, aşı sırası gelmiş ama henüz aşısını yaptırmamış insanlarımıza ulaşarak onları ikna etmeye aşılarını tamamlamaya çalışıyorlar. Ramazan Bayramı’ndan bugüne kadar Samsun genelinde 8 bin civarı vatandaşımıza ulaştık, onları bilgilendirerek ikna ettik ve aşılarını tamamladık ama bu sayı kesinlikle Samsun için yeterli değil” diye konuştu.

‘TEREDDÜT ETMEYİN VE ERTELEMEYİN’

Aşı konusunda ‘biraz daha bekleyeyim, aşımı sonra yaptırırım’ şeklinde bir düşüncenin olduğunu kaydeden Oruç, “Özellikle yaş grubu düştükçe, ‘ben kendimi iyi hissediyorum, bana bir şey olmaz, aşı olmama gerek yok’ gibi bir yaklaşımla da karşılaşıyoruz. Randevu sayısının istenen düzeye çıkmamasında maalesef bu yaklaşımlar etkili oluyor. Koronavirüsü yenmek için aşının gücüne; aşının gücünü kullanabilmek için de sizin aşı konusundaki güçlü desteğinize ihtiyacımız var. Tereddüt etmeyin, ertelemeyin ve bugünün işini yarına bırakmayın. İlimizde Sinovac ve Biontech aşıları yapılıyor. Zaman zaman aşılama sürecinde açılan randevularda farklılık oluşabilmekte. Bu nedenle Sinovac aşısı mı Biontech aşısı mı yaptırsam diye düşünmeyin. Lütfen hangi aşının randevusu uygunsa, birini seçip, randevunuzu oluşturarak aşınızı yaptırın. Aşı yaptırma konusundaki erteleme ya da tereddüt, koronavirüsün hayatımızı bir süre daha kontrol altında tutup, kısıtlamasından başka bir şeye neden olmayacaktır" dedi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yalnız yaşadığı evinde ölü bulundu