Şans onlardan yana: Erkekler neden daha hızlı zayıflıyor?

Hiç erkek arkadaşınızla kilo vermeye karar verdiniz mi? Siz tüm yeme düzeninizi değiştirdiniz, hayatınızdan karbonhidratı çıkardınız, beyefendi sadece kola içmeyi bırakarak sizden daha hızlı kilo verdi. Erkekler genelde daha hızlı kilo veriyor. Peki erkekler neden daha hızlı zayıflıyor? Bunun hem yaradılış hem de yaşam tarzıyla ilgili pek çok nedeni var. Erkekler neden daha hızlı kilo verir, etraflıca anlattık.

27 Mart 2021, Cumartesi 10:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Yağ yakmaya yarayan kas kütleleri daha fazla

Yağ yakmaya yarayan kas kütleleri daha fazla

Erkeklerde, özellikle de üst gövdelerinde kas kütlesi daha fazla. Fazla kas kütlesi de daha fazla kalori yakmak demek. Dahası, metabolizmaları da kadınlardan %5-%10 daha hızlı çalışıyor. Bu çifte standart ise testosteron hormonu tarafından yaratılıyor. Erkeklerde testosteron hormonunun kadınlardan 10 kat daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Testosteron sayesinde protein sentezi artıyor; buna bağlı olarak kas kütlesi artış gösteriyor. Kas kütlesindeki artış da dinlenme metabolizma hızı konusunda artış yaşanmasına neden oluyor. Özetleyecek olursak, erkekler durdukları yerde bizden daha fazla kalori yakıyor.

Evrim kıvrımlardan yana değil

Evrim kıvrımlardan yana değil

Libidonu artıran, vücudunu çocuk doğurmaya hazırlayan estrojen hormonu, kilo vermek isteyen kadınların yoluna bazen taş koyabiliyor. Erkeklere kıyasla vücudumuzda %6-%11 daha fazla yağ kütlesi tutuyoruz. Ancak, University of New South Wales araştırmacıları, aradaki farkın bununla sınırlı olduğunu düşünmüyor. Onların bulgularına göre estrojen hormonu, yedikten sonra enerjinin yakılmasını azaltıcı bir rol oynuyor. Yani, hormonlarımız sayesinde yağ tutmaya eğilimli olduğumuz söylenebilir.

Şekere karşı zayıfız

Şekere karşı zayıfız

Söz konusu duygusal atıştırmalara geldiğinde, erkeklerden hep bir adım öndeyiz. Brookhaven National Laboratory araştırmacılarının bulgularına göre, pizzanın ya da kekin kokusuna ve görüntüsüne karşı erkekler dayanabilirken, kadınlar başka bir şey düşünmeleri istense bile bu besinlere kilitlenebiliyor. Bir diğer araştırmada da kadınların strese bağlı olarak daha fazla yemek yeme yoluna gidebildikleri; erkeklerin ise stres altındayken daha fazla alkol tüketmeye yöneldikleri bulunmuş.

Metabolizma farkı

Metabolizma farkı

Metabolizmaları daha hızlı olduğu için, erkeklerin diyetlere verdikleri tepkiler de farklı oluyor. British Journal of Nutrition’da yayımlanan bir çalışmada, erkekler ve kadınlar popüler zayıflama programlarına alındılar. 2 ay sonunda erkekler kadınlardan 2 kat daha fazla kilo verdiler. Hatta, kaybettikleri yağ oranı kadınların 3 katı oldu. Ancak iyi haberler de var: 6. ayın sonunda aradaki farkın kapandığı gözlemlendi (erkekler ufak bir farkla öndeydi).


 Az kilo verseler bile daha fazla vermiş gibi duruyorlar

Az kilo verseler bile daha fazla vermiş gibi duruyorlar

Erkekler ve kadınlar arasında, vücuttaki yağ dağılımı da farklılık gösteriyor. Kadınlarda yağlar basenlerde ve kalçalarda depolanırken, erkeklerde yağ depolanması genellikle karın bölgesinde oluşuyor. Zayıfladıkları zaman ise erkeklerde bu nedenle daha fazla fark oluşmuş gibi algılanabiliyor. Ancak yağın depolandığı yer bakımından, erkekler kalp hastalıkları, diyabet, felç ve bazı kanser türleri söz konusu olduğunda daha fazla risk altında oluyorlar.

Daha geç diyet yapmaya başlıyorlar

Daha geç diyet yapmaya başlıyorlar

Kadınların 14 yaş civarı diyete başladıkları tahmin edilirken erkeklerde diyete başlama yaşı çok daha ileri yaşlarda gözlemleniyor. Çoğu kadın için ergenlik süresince yanlış diyet yapmak hormonal gelişimin bu hassas döneminde yağ yakım sistemini tahrip edebiliyor. Bu yüzden erkeklerin metabolizması daha ilk etaptan alt üst olmamış oluyor.

Daha çok kalori almaları geekiyor

Daha çok kalori almaları geekiyor

Ayrıca erkeklerin gün içinde almaları gereken kalori ve doğal olarak tükettikleri kalori miktarı genel olarak kadınlardan daha yüksek. 1 kilo verebilmek için 7000 kcal eksik almak gerektiği düşünülünce, erkeklerin bunu başarması kadınlara oranla daha kolay gibi görünüyor. Erkekler bu açığı küçük porsiyon değişiklikleriyle bile başarabiliyor.

Erkekler stresle daha iyi mücadele ediyor

Erkekler stresle daha iyi mücadele ediyor

Açlıkla karışan onlarca duygu var, üzüntü, stres, endişe, mutluluk… Yapılan çalışmalar, duygusal yeme sendromunun kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğünü söylüyor. Çünkü erkeklerin stresle baş etmesi kadınlara kıyasla daha başarılıdır. Sosyal olarak bakıldığında, erkeklerin bir durumun üstesinden fiziksel olarak geldiğini, durumu düzelttiğini ve hayatına kaldığı yerden devam ettiğini görürüz. Genel olarak, erkekler sabah birileriyle herhangi bir kavgaya tutuşabilir, öğleden sonra ise onları yemek yerken görebilirsiniz çünkü olanları çoktan aşmışlardır ve yaşanan her ne ise bunu kadınlar kadar kafalarına takmazlar. Bu da erkeklerin zayıflamayı önleyen ve özellikle bel çevresinde yağ birikimine sebep olan stres hormonlarını daha az ürettikleri anlamına geliyor.

Kadınlar diyeti bir yarış olarak görüyor

Kadınlar diyeti bir yarış olarak görüyor

Kadınlar sıklıkla diyet yapıyor. Özellikle yaz önceleri gibi zamanlarda. Fakat erkeklerin yaşamı genellikle diyet yaparak geçmiyor. Kadınlar sıklıkla diyet yaptıkları ve sonuç alamadıkları için bu onları yeni bir diyete başlarken zaten işe yaramayacağı konusunda koşullandırıyor. Diyete başarı değil, başarısızlık bekleyerek başlıyorlar, bu da onların kolaylıkla diyetten vazgeçmesine neden oluyor. Diğer yandan erkekler, daya pozitif olarak diyete başlıyorlar ve sonuç olarak başarılı oluyorlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saat saat: Uyandıktan yatana kadar aktif bir şekilde kilo vermenin 14 yolu