SCÜ, şair ve yazar adaylarını ağırladı

SCÜ, şair ve yazar adaylarını ağırladı

SCÜ, şair ve yazar adaylarını ağırladı

08 Temmuz 2019, Pazartesi 11:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

SİVAS (DHA)- SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız çeşitli üniversitelerden gelen genç şair ve yazar adayı öğrencileri misafir etti.
Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi tarafından organize edilen "Kültür Gezileri" kapsamında bir çok şehire gezi düzenleyerek şehirlerin tarihî ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgi edinen, Ankara, Ankara Yıldırım Beyazıt, Karamanoğlu Mehmetbey, Gazi, Hacettepe, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi gibi üniversitelerden geziye dâhil olan öğrenciler Rektör Yıldız'ı ziyaret etti.
Üniversite Senato Toplantı Salonunda sohbet havasında gerçekleşen ziyarette Rektör Yıldız ilk olarak SCÜ ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra Sivas'ın önemli şahsiyetlerini anlatan Rektör Yıldız, Sivas'ın jeopolitik konumuna da değindi. Rektör Yıldız, "Anadolu'da 2 kilit nokta var. Doğu'da Sivas, batıda Afyonkarahisar. Doğudan gelen ordular eğer Sivas'ı geçmişse Anadolu'da büyük tehlike çıkmıştır. Mesela Selçuklu'nun yıkılmasına sebep olan Kösedağ Savaşı burada Suşehri ile Zara arasındaki Kösedağ'da yapılmış, Selçuklu ordusu yenildikten sonra Anadolu işgal edilmiştir. Yine Timur geldiğinde Sivas Kalesi'ni almış ondan sonra Ankara Savaşı'nda Yıldırım Beyazıt'ı esir almıştır. Batıda da Afyonkarahisar'dır. Bütün yollar oraya çıkar, oradan dağılır. Şu an yol güzergâhı biraz değişti ama Sivas yine o konumunu devam ettiriyor" ifadelerini kullandı. 

FOTOĞRAFLI
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder