Serik Belediyesi'nde eylül meclisi

Serik Belediyesi'nde eylül meclisi

04 Eylül 2019, Çarşamba 11:48
A A
Serik Belediyesi'nde eylül meclisi

 

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)- SERİK Belediyesi'nin eylül ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

Belediye Başkanı Enver Aputkan'ın yönettiği oturumda 13 gündem maddesi görüşüldü. İlçedeki semt pazarlarından alınan işgaliye ücretleri hakkında konuşan Belediye Başkanı Enver Aputkan, "Halen semt pazarlarımızda 2 metrelik yer işgal eden köylü pazarlarına 2 lira, meyve ve sebze satan esnaflara 5 metrelik yer işgaliyesi için 14 lira, 6 ve 7 metre yer işgaliyesinde olan butik ve peynirciler ise 19 lira ücret ödüyor. Belediye olarak işgaliye ücretlerinde indirim yaparak ve pazar yeri işgaliye ücretlerinde farklılığı gidermek için metre fiyatının haftalık 1 lira olarak uygulanması konusunda teklifte bulunuyoruz" dedi.

Toplantının sonunda meclis üyeleri söz alarak çeşitli konularda görüşlerini belirtti. DSP'li Mustafa Akın, seçimin üzerinden hayli zaman göçmesine rağmen ilçenin kanayan yarası olan trafik ve otopark konularında, ilçenin en büyük sorunlarından olan tapunun çözümü konusunda adım atılmadığını söyledi.

CHP'li Mehmet Ali Karacan ise 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın cuma gününe denk geldiğini hatırlatarak, cuma hutbelerinde Atatürk'e yer verilmediğini belirterek, bu durumu eleştirdi. Kadına yönelik şiddet konusuna da değinen Mehmet Ali Karacan, "Kadına şiddeti, şahsım ve grubum adına şiddetle kınıyorum. En önemli cumhuriyet kazanımlarından, 1930 yılında dünyada kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkının verildiği ülkelerden biri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin, bugün kadın cinayetleriyle gündeme gelmesi utanç vericidir ve toplumsal yozlaşmanın en önemli belirtisidir. Merkezi hükümet tarafından caydırıcı kanunların çıkarılmasını diliyoruz. Bizler de yerel ölçekte üzerimize düşeni yapmaktan kaçmamalıyız. Serik'te çaresiz bir kadın varsa belediyemizin imkanları dahilinde o insana umut olmalıyız. Belediyemizde uzman kişilerden oluşan bir kadın danışma ve dayanışma birimi kurulabilir. Kadın sığınma evi kurulabilir. Bu konuda kanunların izin verdiği ölçüde girişimlerin yapılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Belediye Başkanı Enver Aputkan da tapu sorununun giderilmesi konusunda en kısa sürede komisyon kurarak gereğinin yapılacağını, okullarda yapılan asfaltlama çalışmalarının da devam edeceğini belirtti.

FOTOĞRAFLI

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...