Stresle mücadele en etkili 8 besin grubu

Sosyal mesafe, izolasyon, salgından etkilenen ekonomide maaşı yettirmeye çalışma, aile problemleri ve günde 3 öğün yemek hazırlama telaşı derken hepimiz aslında hiç olmadığımız kadar stresliyiz. Anksiyetenin sağlığı doğrudan kötü etkilendiğine dair bir bilimsel araştırmaya daha ihtiyaç yok. Bugünlerde stresle başa çıkmak için elinizden geleni yapıyor ama bir türlü sakinleşemiyorsanız, işe midenizden başlayın, hormonlarınızın sesine kulak verin. Çünkü mide, bağırsaklar, beyin ve hormonlar kusursuz bir takımdır ve öyle kalması gerekir. İşte strese iyi gelen, anksiyetenizi hafifletecek 8 besin grubu!

25 Nisan 2020, Cumartesi 17:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Omega 3 içeren gıdalar

Omega 3 içeren gıdalar

Nature Communications’da yayınlanan çalışmada şizofreni gibi ciddi hastalıklardan muzdarip olan ve ilaç tedavisinin ciddi yan etkilerinin görüldüğü 13 ile 25 yaş arasındaki 81 gençten oluşan ikiye bölündü. Bir gruba omega-3 yağ asidi takviyesi, diğer gruba ise plasebo verildi. On iki ay devam eden araştırma sonunda omega-3 takviyesinin sorunu önemli oranda kontrol altına aldığı gözlemlendi. Omega-3 yağ asitleri en çok balık eti, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve cevizde bulunur. Haftada iki kez balık yemek ve yine günde iki adet ceviz ve haftada iki porsiyon ıspanak, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden tüketmek ihtiyacı karşılamak için tümüyle yeterli gelir.

 Probiyotik gıdalar

Probiyotik gıdalar

Bağırsak-beyin ilişkisi son dönemin üzerine en çok konuşulan konularından. Bağırsaklardaki bakteriler serotonin ve dopamin gibi mutlu hissetmenizi sağlayan nörotransmitterlerin üretimi için önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla probiyotik tüketimiyle bağırsak bakterilerinin dengesini sağlamak, beyne de fayda sağlayacaktır. Yoğurt, kefir gibi probiyotikleri beslenmenizden eksik etmeyin.


Bol bol su

Bol bol su

Kahveyi biraz da el alışkanlığıyla içiyorsanız, yokluğunu suyla telafi edebilirsiniz. Vücudunuza bol bol su almak, sakinleşmek için önemli bir adım. Connecticut Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, biraz susuz kalmak bile ruh haliniz üzerinde olumsuz etki yapıyor. Bu araştırmaya göre, su içmek için susamayı beklememelisiniz. Çünkü susadığınızı hissettiğinizde çoktan vücudunuz susuz kalmaya başlamış oluyor.

Bol antioksidan

Bol antioksidan

Antioksidan gıdalara sofralarımızda bolca yer vermek için en geçerli sebeplerden biri de kaygı ve stresle savaşmamıza yardımcı olmaları. Antioksidanlar, beyni serbest radikallere karşı koruyor. Bu serbest radikaller, antioksidan tüketmediğiniz takdirde enflamasyona neden oluyor, bu da nörotransmitter üretimine zarar veriyor. Havuç, tatlı patates, ıspanak gibi betakaroten depolarını; turunçgiller, kırmızı biber, brokoli gibi C vitamini depolarını; badem, avokado, ayçiçeği gibi E vitamini depolarını bol bol tüketmeye çalışın.

Magnezyum

Magnezyum

Magnezyum gevşemenizi sağlayan ve kaygı belirtilerini bertaraf eden bir mineral. Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, yeterince magnezyum tüketmemenin kaygılı davranışlara neden olduğu görülmüş. Yeterince magnezyum tüketmediğinizde serotonin seviyeniz düşüyor, hatta bazı antidepresanların vücutta magnezyum seviyesini yükseltme etkisi bulunuyor. Magnezyumu en bol yumurta, ıspanak ve pazı gibi yeşillikler ve bakliyatlarda bulabilirsiniz.

Triptofan

Triptofan

Hindi etinde bulunan triptofan bir tür aminoasit. Bu madde vücutta serotonin üretimini tetikleyerek, kaygılarınızın yatışmasını sağlıyor. Triptofan açısından zengin diğer yiyecekler ise yumurta, baklagiller, bazı tahıllar muz ve kakaodur.

B vitamini

B vitamini

Harvard Tıp Fakültesi uzmanları, B vitamini açısından zengin dana eti, avokado, badem gibi yiyecekleri bol bol tüketmenizi tavsiye ediyor. Çünkü B vitaminleri sinir sistemine olumlu etki yapıyor. Bu vitaminlerin eksikliğinde kaygı bozuklukları baş gösteriyor. Örneğin B6 vitamini vücudun mutluluk hormonu diye de bilinen nörotransmitter serotonini salgılamasını kolaylaştırıyor. Avustralya'da çok stresli işlerde çalışan bir grup kişi üzerinde yapılan araştırmada deneklere 12 hafta boyunca bolca B vitamini içeren bir beslenme düzeni uygulandığında, hissettikleri stresin azaldığı ortaya çıkmış.

Bitkisel çaylar

Bitkisel çaylar

Yukarıda kahveyi azaltmanızı ve yerine su içmenizi tavsiye etmiştik. Kahvenin boşluğunu doldurmak için yapabileceğiniz bir diğer şey de bitki çayları içmek. Örneğin papatya çayıyla işe başlayabilirsiniz. Zira bir araştırmaya göre, sekiz hafta boyunca papatya çayı içenlerde içmeyenlere kıyasla kaygı belirtilerinde gözle görülür bir azalma olmuş.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İşe yaramayan hatta size zarar verecek diyet efsaneleri