Süt üreticileri ve besiciler sorunlarını paylaştı

Süt üreticileri ve besiciler sorunlarını paylaştı

20 Nisan 2019, Cumartesi 11:53
A A
Süt üreticileri ve besiciler sorunlarını paylaştı

MANİSA'nın Salihli Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TSO) bir araya gelen büyükbaş hayvan, süt ve süt mamulleri üreticileri, sektörün sorunlarını tartıştı. Üreticiler, en önemli sorunlarının başında yem fiyatlarının yüksekliğinin geldiği konusunda görüş birliğine vardı.

Salihli TSO, sektörel incelemelerinin 21'incisini büyükbaş hayvancılık sektörüne yönelik gerçekleştirdi. Büyükbaş hayvan çiftlikleri ve mandıralara yapılan ziyaretlerden sonra sektör temsilcileri, Salihli TSO'da toplantı yaptı. Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ulvi Murat Tunca, Manisa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Rıza Duman, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Ziraat Bankası'nın Salihli ve Çınarlı Şube müdürleri ile üreticiler toplantıya katıldı.

YEM 3 YILDA 2'YE KATLANDI

Toplantıda süt ve büyükbaş besi hayvanı yetiştiricileri, en büyük sorunun yem fiyatlarının artışından kaynaklandığı konusunda görüş birliğine vardı. Yem konusunda ithalata bağımlı olunduğunu ve dövizdeki artış nedeniyle yem fiyatlarının 3 yılda 2'ye katlandığını vurgulayan üreticiler, "Süt maliyetinin yüzde 70-80'ini, yem oluşturuyor. 1 litre süt ile 1 kilo yem dahi alınamaz hale geldi. Bu maliyet artışlarına nasıl katlanacağımızı şaşırdık" dedi. Döviz kurlarındaki sürekli artışlar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle yeni yatırım kararı alınamadığını vurgulayan üreticiler; mazot, elektrik, gübre ve ilaç fiyatlarında da devamlı yükseliş yaşanmasının sorunları içinden çıkılmaz hale getirdiğini ifade etti. Besiciler, sorunlarının, canlı hayvan ithalatının başladığı 2007 yılından itibaren artmaya başladığını vurgulayarak, yerli üretimin desteklenmesini istedi. Bakıcı ve özellikle çoban bulma konusunda zorluklarla karşılaştıklarına ve sektörde yabancı uyruklu çobanların sayısının giderek arttığına dikkat çeken besiciler, "Devlet çobanların sigortasını öderse, bir nebze sektöre katkı sağlanır. Yoksa hayvancılıktaki kan kaybı durdurulamaz" dedi.

'KALICI ÇÖZÜM İÇİN ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ'

Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, "İthalatta çok dikkat çekici artışlar var. En yüksek ithalat kırmızı ette, daha sonra da canlı hayvanda olmuş. İthalatın sorunların çözümünde bir çare olmadığına ve geçici çözümler ürettiğine inanıyoruz. Bu konuda kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Üreticilerin daha çok desteklenmesi halinde kalıcı sonuçlar alınacağını sektördeki tüm ilgililer dile getiriyor. İthalata bu kadar bağımlı olmak doğru değil. İlk kez bu kadar çok tarım ürünü ithal eder hale geldik. Köylerde üretim yapan nüfus, şehirlere göç etti. İşsizlik oranı Ocak ayı itibariyle yüzde 14.7'lere ulaştı. Ayrıca, çıkartılan büyükşehir yasasıyla köylerdeki meralar belediyelere devredildi. Belediyeler de bu meraları satıyor. Dolayısıyla köylerde hayvan otlatma alanları da yavaş yavaş yok oluyor. Bu da hayvancılığı olumsuz etkiliyor" dedi.

MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dolandırıcılar yakalandı, 35 bin lira ile 270 gram külçe altın bulundu