Terapi köpekleri çocukların yoldaşı oldu

Terapi köpekleri çocukların yoldaşı oldu

09 Kasım 2019, Cumartesi 11:08
A A
Terapi köpekleri çocukların yoldaşı oldu

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Çocukların Yoldaşı Terapi Köpekleri” etkinliğinde, İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın K9 arama-kurtarma köpekleri Alen, Clan ve Chow ile engelli bireyler keyif dolu bir gün geçirdi.

Büyükşehir Belediyesi’nin hayvan destekli terapi etkinliği sayesinde, çocuklara hayvan sevgisinin aşılanması amaçlandı. Ayrıca, engelli bireylerin hayvanlarla terapisel anlamda zaman geçirmelerini sağlayıp, çocukların hayvanlarla iletişim kurmalarına yardımcı olunması öngörüldü. Engelli bireyler, köpeklere yoğun ilgi gösterdi. Engelsiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediyesi Engelliler ve Sağlık Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Hülya Atila, İtfaiye Dairesi Başkanı Mehmet Bahtiyar Aydın, Zabıta Dairesi Başkanı Fuat Tuğluoğlu ile 100 öğrenci ve aileleri katıldı. Etkinlikte İtfaiye Dairesi Başkanlığı K9 arama-kurtarma köpekleri mini bir gösteri yaptı. Hayvan korkusu olan çocukların korkularını da azaltmaya yönelik düzenlenen etkinlik sayesinde hem aileler hem de engelli bireyler mutlu bir gün geçirdi. Gösteride, köpekler arama-kurtarma ve deprem anında neler yaptıklarını canlandırdı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda köpek bakımından sorumlu olan ve aynı zamanda görme engelli Murat Kurtalan, Çin Aslanı cinsideki Chow isimli köpeği, Köpek Eğitim Uzmanı Tufan Karagöl Alman çoban köpeği cinsindeki Alen isimli köpeği ve Köpek Eğitim Uzmanı Kemal Büyükoğlu da Hollanda çoban köpeği cinsindeki Clan ile güzel ve keyifli bir gösteri sergiledi.  Gösteri sonunda engelli bireyler, Alen, Clan ve Chow ile bol bol fotoğraf çektirip, onları doyasıya sevdi. Terapi etkinliği ile köpek korkusu olan çocukların da aslında korkmaları gereken bir durum olmadığı ortaya koyulmuş oldu.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER ‘Dijital Yönetim ve Kırılma’ paneli düzenlenecek