Bakım Soğuk havalara özel en iyi cilt bakım rutini!

Soğuk havalara özel en iyi cilt bakım rutini!

Paylaş
Soğuk havalara özel en iyi cilt bakım rutini!

Havalar soğuduğunda cildiniz çok daha özel bir bakıma ihtiyaç duyar. Havaların soğuması ve içerisi ile dışarısı arasındaki sıcaklık ve nem değişiklikleri cildinizin nem dengesini bozar. Bu dengenin yeniden sağlanabilmesi için kış aylarına özel bakıma geçmeniz gerekebilir. Ayrıntıları Posta.com.tr okurları için derledik.

Posta.com.tr | Cilt, hava ve nem değişikliklerinden çok hızlı etkilenir. Hava sıcaklıklarının giderek azalması, ciltlerimizde kızarıklık, pullanma, kaşıntı ve dolayısıyla kuruluğa neden olur. Nem dengesini sağlayamayan cilt yıpranır ve kırışıklık oluşumuna da uygun zemin oluşur.

Haberin Devamı

Yapılan araştırmalar kış aylarında, cilt kuruluğunun 10 kat artığını göstermektedir.

Cilt ve Güzellik Uzmanı Meltem Öztürk “Özellikle önce yazın güneş, sıcak havalar ve denizden yıpranan aynı zamanda mevsim geçişinden dolayı kuruyan ciltlerimiz için kış aylarında yapacağımız bakımlar çok önemlidir.” diyor.

“Soğuk havalarda su tüketimi de azalmaktadır.” diyen Öztürk, cildin nemini koruması için yeteri miktarda günlük su tüketiminde önemli olduğunu vurguluyor. “Bu aylarda cilt en çok neme ihtiyaç duyacaktır. Nemsiz kalan cilt cansız, soluk ve yorgun görünür. Gergin ve hassaslaşır. İnce çizgiler ve kırışıklıklar çok daha belirgin hale gelir.” 

Güzellik uzmanı Öztürk, kış aylarında evde dikkat edebilecek cilt bakım tüyolarını şu şekilde sıralıyor;

Haberin Devamı
  • Kuru ve normal ciltler skualen, gliserin, E vitamini, hyaluronik asit içeren nemlendiricileri düzenli kullanmalıdır. Yine aşırı kuru ciltler hyaluronik asit ve vitamin enjeksiyonları ile cildin nem kapasitesini artırabilirler.

  • Yağlı ve aknelenmeye meyilli ciltler ise su bazlı aynı zamanda yağsız (oil-free) nemlendiricileri rutinlerine eklemelidirler. Komedojenik olan bileşenler içeren ürünlerden uzak durmalılardır.

  • Hassas ciltler seramid, hyaluronik asit, aloevera gibi yatıştırıcı bileşenler tercih etmeli, kesinlikle sülfat, alkol, asit içeren ürünlerden uzak durmalılardır. Özellikle bu aylarda sıcak su ile yıkanmaktan ve banyoda uzun süre kalmaktan da kaçınmaları gerekir.

Güzellik Uzmanı Öztürk, profesyonel bakımlar için, ciltte tahribat yaratarak onarım sağlayan medikal bakımları için en doğru zaman olduğunu belirtiyor. “Hem yazın hasarlanan cildin onarımı hem de cildin kalitesini artırmaya yönelik yapılan Lazerle cilt soyma işlemleri, derin kimyasal ve asit peelingleri gibi işlemler bu mevsimde tercih edilmelidir.”

Bu aylarda özellikle cilt temizleme ürünleri de çok önemlidir.” diyen Öztürk, ürün içerikleri hakkında da uyarıyor.

  • Sabun, paraben ve renklendirici katkı maddesi içermeyen nazik bir temizleme jeli kullanmalıdı
  • Akneli ciltler bu adımda çok dikkatli olmalı,
  • Cildin sebum ve yağ üretimini artıracak şekilde cilt yüzeylerini çok fazla kurutmamalı ve akne problemini daha da zor hale getirmemelidirler.

GÜNEŞ KORUYUCUYU İHMAL ETMEYİN

“Sanılanın aksine karlı ve soğuk havalarda güneş koruyucunuzu kullanmayı ihmal etmeyin!” diyen Öztürk, uyardı. “Yükseklere çıkıldıkça hava soğumasına rağmen, güneş ışınlarının etkisi artmaktadır. Güneş Koruyucu kullanımı, sadece bizi güneşin zararlı etkilerinden korumayacak aynı zamanda nemlendirmeye de destek olacaktır.

Unutulmamalıdır ki ; Cilt bakımları artık lüks değil, cildinizin ihtiyacıdır!”