Egzersiz - Diyet Diyet yaparken doğru bilinen 5 yanlış

Diyet yaparken doğru bilinen 5 yanlış

Paylaş
Diyet yaparken doğru bilinen 5 yanlış

Diyet yapmak ve kilo vermek ile ilgili birçok bilgi bulunur. Genellikle çevrenizden duyduğunuz ya da kendi araştırmalarınız sonucu edindiğiniz bilgileri kilo vermek için uygulamak istersiniz. Ancak doğru sandığınız bazı bilgiler aslında kilo vermenize engel olur. Hatta sağlığınızı ciddi anlamda tehdit eder. Kilo vermek için doğru yöntemleri bilinçli bir şekilde uygulamak gerekir. Yanlış bilinen diyet efsanelerini Posta.com.tr okurları için derledik.

Fazla kilolarından şikayetçi olan çoğu kişi hızlı kilo vermenin çeşitli yollarını arıyor. Çünkü yeni yıla daha fit bir vücutla girmek istiyorlar. Ancak diyetle ilgili yapılan araştırmalarda pek çok yanlış bilgi de bulunuyor.

Haberin Devamı

Özellikle hızlı kilo vermek isteyenler sağlıksız yöntemleri denemek istiyor ve bunun sonucunda zayıflamak isterken sağlığına ciddi anlamda zarar verebiliyor. Peki, kilo verme süreçleriyle ilgili doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Gelin bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

1- SINIRSIZ MEYVE TÜKETEBİLİRSİNİZ

Diyet listelerinde genellikle meyvelere yer verilir. Meyveler vücudun doğal şeker ihtiyacını karşılar. Lifli meyveler sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı engeller. Ayrıca meyve tüketerek mideye doygunluk hissi kazandırabilir ve açlık krizlerini engelleyebilirsiniz.

Genellikle diyet yaparken istediğiniz kadar meyve yiyebileceğiniz söylenir. Ancak aşırı meyce tüketimi ile alınan früktoz, vücutta yağa dönüşebilir. Bu durumda da özellikle göbek ve karın bölgenizde yağlar depolanır. Bu sebeple diyet yaparken meyveleri kararında tüketmeniz ve aşırıya kaçmamanız gerekir.

Haberin Devamı

2- SU İÇMEK ZAYIFLATIR

Hem sağlığınız için hem de kilo vermeniz için su içmeniz gerekir. Su sağlıklı beslenmenin bir parçasıdır ve vücuttaki toksinleri ve ödemi atar.

Suyun içerisinde sodyum, potasyum, kalsiyum ve klor mineralleri bulunur. Su herhangi bir vitamin, protein ve yağ kaynağını içermez. Su kalorisizdir. Dolayısıyla tek başına zayıflatmaz. Su zayıflamaya sadece yardımcı olur. Çünkü sindirimi kolaylaştırır ve besinlerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olur. Sağlığınız için her gün mutlaka 2 litre su içmeniz önerilir.

3- KİLO VERMEK İÇİN ÖĞÜN ATLAMAK GEREKİR

Diyet yaparken doğru bilinen yanlışlardan biri de öğün atlamak. Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes öğün sayısını azalttığında kilo verebileceğini düşünür. Ancak öğün atlamak dengeli beslenme planını bozar.

Mide uzun süre boş kaldığı için metabolizma hızı yavaşlar. Bu sebeple de kilo verme gerçekleşmez. Böylelikle sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı sağlayamazsınız. Kilo verebilmek ve sağlıklı zayıflamak için öğün atlamadan dengeli beslenmeniz gerekir.

4- AÇKEN EGZERSİZ YAPMAK

Egzersiz yaparken aç olmanız daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olmaz. Aç karnına egzersiz yapmak daha çok halsizlik yaratır. Direncinizi ve enerjinizi kaybedersiniz. Ancak mideniz çok dolu haldeyken de spor yapmanız önerilmez.

Haberin Devamı

Bu sebeple ana yemeğinizi tükettiğiniz saatten 1-2 saat sonra egzersiz yapmanız gerekir. Böylece daha sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

5- YETERSİZ BESLENMEK

Diyet yaparken yetersiz ve az beslenmek sanıldığı gibi hızlı kilo vermenize yardımcı olmaz. Çünkü az ve yetersiz beslenmek metabolizma hızını yavaşlatır.

Uzun süre aç karnına kaldıktan sonra tüketilen besinler vücutta yağ olarak depolanır. Bu durumda da sanıldığının aksine aslında kilo almanıza sebep olur. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmeniz önerilir.