Egzersiz - DiyetVerdiğiniz kiloları geri alıyorsanız dikkat! Yoyo sendromu yaşıyor olabilirsiniz

Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız dikkat! Yoyo sendromu yaşıyor olabilirsiniz

Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız dikkat! Yoyo sendromu yaşıyor olabilirsiniz

Kilo vermek için diyet yaptıktan sonra istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Ancak daha sonra verdiğiniz kiloları tekrar geri alıyorsanız yoyo sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Yoyo sendromu ya da yoyo etkisi olarak bilinen durum, kişinin sürekli bir kilo alıp verme döngüsü içinde olması anlamına geliyor. Uzman isim yoyo sendromu ile ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı. Peki, yoyo sendromu nedir, yoyo sendromu neden yaşanır?

Yoyo sendromu kişinin sürekli bir kilo alıp verme döngüsü içinde olması anlamına geliyor. Yoyo sendromu yaşayan kişiler verdiği kiloları kısa sürede geri alıyor. Uzman Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, yoyo sendromuna ilişkin bilgiler verdi.

Sendromun etkisini açıklayan uzman diyetisyen “Yoyo sendromu yaşayan kişiler kilo vermekte zorlanmamakta ancak bu kiloyu korumakta güçlük çekmektedirler. Verilen kiloyu geri almak ve tekrar vermeye çalışmak bireyi bir kısır döngüye sokar. Bu durum sık tekrarlandığında vücut kilo verimi için direnç gösterir ve artık ağırlık kaybı eski denemelere göre daha zordur” diye konuştu.

YOYO SENDROMU NEDEN YAŞANIR?

Yoyo sendromunun nedenlerini anlatan Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, “Kişi yaşam tarzına uygulamakta güçlük çektiği bir tarzda diyet listesi uygular. Hedefe ulaştığında yeme davranışları diyet öncesi normal yaşantısına benzer. Bu durum sonucu tekrar kilo alımı başlar. Bilinçsiz kilo verimleri bunun diğer bir sebebidir. Çok fazla düşük kalori ile zayıflamak veya bazı besinleri tamamen hayatından çıkararak zayıflamak sonrasında olumsuz geri dönüşe sebep olur. Düşük kalorili diyetler sonrası yaşanabilen yeme ataklar da tekrar kilo alımını etkileyen diğer bir faktördür. Hızlı ağırlık kayıplarında kas dokusu kayıpları yaşanır. Azalan kas dokusuna sahip vücudun metabolizma hızı yavaşlar. Kilo alımı kolaylaşır ve her deneme daha başarısız olacaktır” şeklinde konuştu.

YOYO SENDROMUNDAN NASIL KORUNULUR?

Yoyo sendromundan korunmak için yapılması gerekenlere de değinen Torun, “Öncelikle size uygun olmayan size ve yaşantınıza özel planlanmamış diyet listelerini kesinlikle uygulamayın. Sizi çok aç hissettiren programlardan uzak durun. Bu tepki bedeninize iyi gelmiyor demektir. Beslenme programınız hayatınıza ve sizin yeme alışkanlıklarınıza uygun planlandığında verilen kiloları korumak sanıldığı kadar zor değildir” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER