A. Yavuz Kocaömer İlham kaynağı, rol model Melissa Blake
HABERİ PAYLAŞ

İlham kaynağı, rol model Melissa Blake

Melissa Blake, genetik kemik ve kas bozukluğu olan, boyu 1.2 metrenin biraz altında ve şu anda 39 yaşında bir moda rol modeli. Melissa, CNN ve Cosmopolitan’da ilişkiler, fiziksel engeller ve popüler kültür hakkında serbest yazarlık yapıyor. Aynı zamanda ‘So About What I Said’ isimli bir blogu var. Bu blogta kendisi gibi Freeman- Sheldon Syndrome’a (genetik kemik ve kaslarla ilgili bir bozukluk) sahibi olan insanlara ilham kaynağı oluyor. Melissa şu ana kadar The New York Times, The Washington Post ve The Wall Street Journal’ın yanı sıra Amerika’da gençlerin favorisi Glamour için yazılar yazmış. Freeman-Sheldon sendromu olan Blake, 17 yaşından önce 26 ameliyat geçirmiş. Kısa mesafeleri zorlukla yürüyebiliyor ve elektrikli scooter kullanıyor.

ÜZÜCÜ YORUMLAR

İlham kaynağı, rol model Melissa Blake

Melissa fiziksel görüntüsü ile ilgili kolay şeyler yaşamamış. Yaşadıklarına bir örnek vermek gerekirse; Melissa’nın 2019’da paylaştığı bir tweette kendisi ile ilgili yapılan yorumlar maalesef şöyle:

  • Nedense bu şişko trolün gazeteci olduğunu düşündüm- iğrenç, gözlerim!
  • Melissa Blake damla balığına benziyor.
  • Melissa Blake tam da beklediğim gibi gözüküyor, bu gerçekten çok komik.
  • Aynı zamanda kara balinası için harika bir örnek.
  • Bu onun fotoğrafı mı? Iyy!!
  • Melissa Blake aslında bir patates, gazeteci olarak kendini saklıyor.

300 BİNDEN FAZLA BEĞENİ ALDI

İlham kaynağı, rol model Melissa Blake

Bu insanlık dışı yorumlara Melisa şahane bir hareket ile cevap veriyor. Kendini ‘Evden uzak Carrie Bradshaw’ olarak tanımlayan Melissa, “İnsanlar kendi fotoğraflarımı paylaşmamın yasaklanması gerektiğini söylüyor. Ben de bu durumu 3 selfie ile anmak istiyorum” diyerek paylaşım yaptı. Ve Melisa’nın zekasına, hayat karşısındaki duruşuna, başarılarına hayran olan ve saygı gösteren binlerce güzel kalpli insan paylaşımına beğeniler yağdırdı.

Paylaşımı 300.000’den fazla beğeni aldı. Bu ayın başlarında, TikTok’taki ebeveynler, engelli kişilerin resimlerini göstererek ve “Bu senin yeni öğretmenin” diyerek çocuklarına şaka yaptıkları videolar yayınladıklarında da benzer şekilde yanıt verdi. Boston NPR Haber İstasyonu WBUR-FM’e göre Melissa Blake, videolarda alay edilen engelliler arasındaydı.

MODAYI SEVİYORDU AMA MODA ONU SEVMEDİ

İlham kaynağı, rol model Melissa Blake

Melissa Blake, WBUR’a “Her seferinde bir selfie yayınladığımı veya engelli bir kadın olarak hayatım hakkında bir şeyler paylaştığımı hissediyorum; bunun, bu güçsüzlükle gerçekten mücadele edecek bir temsil olduğunu hissediyorum” dedi. Amerika’nın Illinois eyaletindeki DeKalb kentinde yaşayan serbest yazar ve engelli aktivisti Melissa, 1990’larda gençken modayla ilgileniyordu.

Ne yazık ki moda onunla pek ilgilenmiyordu. Bedenine uygun kot pantolon veya elbise bulamadı. Glamour ve Cosmopolitan dergilerine göz atarken, ona benzeyen tek bir kişi görmedi. Bunun üzerine, “Engelli olsanız da olmasanız da ergen olduğunuzda, özgüven ve özsaygı gibi sorunlarla uğraşıyorsunuz. Bana benzeyen birini görseydim, gerçekten görüldüğümü hissederdim. Bu benim için ezber bozan bir şey olurdu” dedi.

O ŞİMDİ BİR MODA İKONU

İlham kaynağı, rol model Melissa Blake

Geçen hafta, engelliler için tasarlanmış kıyafetleri içeren yıllık ‘Runway of Dreams’ defilesinde Melissa yer aldı. Şov, bu yıl sanal yapıldı, New York Moda Haftası’nın parıltısının ve ihtişamının bir parçasıydı. Melissa, tasarımcı Tommy Hilfiger, Paralimpiklerde altın madalya alan snowboardcu Brenna Huckaby, Def Leppard davulcusu Shane Allen, YouTuberlar ve Hannah Burcaw ile aynı şovda yer aldı. Blake, YouTube’da 14 Eylül Pazartesi günü yayınlanan gösteriye model olarak seçilen dünya çapında 24 kişiden biriydi.

MODELİN ANLAMINI DEĞİŞTİRDİ

Runway of Dreams’in kurucusu ve CEO’su Mindy Scheier, “Melissa hakkında en çok sevdiğim şey, onun sadece hesaba katılması gereken bir güç olması ve dünyanın neye benzemesi gerektiği konusunda söylediklerine pişman olmaması. Melissa’yı yılın tartışmasız en büyük moda etkinliğine sokabilmek; moda endüstrisindeki tüketicilerin kim olduğunu, kimin podyumda olması gerektiğini veya model kelimesinin gerçekte neyi temsil ettiğini genişletmenin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serdi” diyor.

ÇEKİMLER KARDEŞİNDEN

Tüm dünyadaki moda şovları gibi ‘Runway of Dreams’ şovu da bu yıl sanal olarak yapıldı. Blake’in kız kardeşi, Zappos Adaptive imzalı, üzerinde grafik bir tişört, kapri ve kabarık kürk yakalı, kestane rengi bir yelek giymiş, sessiz bir sokakta scooter’ını sürerken Melissa’yı filme aldı. Melissa. Runway of Dreams takımı için, “Biraz korkutucuydu ama birlikte çalışmak gerçekten çok iyiydi,” diyor.

EĞLENCELİ OLAN ERİŞMEK

Melissa Blake, her zaman modayla ilgilendiğini ve gösteride yer almanın heyecan verici olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Genellikle engelliler için erişimi düşündüğümüzde, aklımıza binalar ve istihdam geliyor. Aynı zamanda eğlenceli ve zevkli olana erişmek de önemli. Moda dünyanın tüm sorunlarını çözmeyecek. Ama bence engelliler dahil edildiğinde, anlamsız olsun ya da olmasın hayatın her alanında masada oturmayı hak ettiğimize dair bir mesaj gönderiyor.” Sevgili Melissa sen yolunda yürümeye devam et, bil ki biz de Türkiye’den arkandayız.

ÇENGELLİ PANO

‘BERAT ALBAYRAK’A SESLENİYORUM’

İki yıl önce engelli araç alımlarında liste fiyatı sınırı getirilmişti. Bu limit 2020 tarihi itibariyle 303 bin TL. Engelliler olarak, Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan ricamız ÖTV müafiyetinde 1600 cc motor sınırının tekrar geri getirilmesi, eski sisteme geri dönülmesi.

Çünkü araçlara gelen zamlardan dolayı engelliler liste fiyatı sınırlaması dolayısıyla mağdur ve orta sınıf bir araç alımı yapılamıyor. İleride yerli üretim elektrikli araçlar çıkacak. Bunlar için de yeni bir düzenleme gerekli. Örneğin; elektrikli araç alımlarında engelliler için minimum 90 KWh ila 130 KWh arası ÖTV muafiyeti getirilebilir. Liste fiyatından devam edilecekse o zaman sınırın 500 bin TL yapılmasını rica ediyoruz. Uğur Becerikli ugurbecerikli@yahoo.com

‘KİTAP VE MEKTUP YOLLAR MISINIZ?’

Üç yıldır cezaevindeyim. Cezam uzun olduğu için kitap okumaya ihtiyacım var. Hayırseverlerden kitap göndermelerini rica ediyorum. Kendinize iyi bakın, iyi ki varsınız. Harun Keskin T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A-1 Koğuşu Boğazlıyan / Yozgat n 30 yaşındayım, 10 yıldır cezaevindeyim. Yedi yıl daha cezam var. Boş zamanlarımda kitap okuyarak geçiriyorum. Sizlerden kitap göndermenizi ve mektup yazmanızı bekliyorum. Hüseyin Temirlioğlu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C-1 Koğuşu Nazilli / Aydın

Sıradaki haber yükleniyor...
holder