Kulüplerin imdadına sigortacılar yetişti

AA

Spor kulüpleri son yıllarda oldukça zor durumda. Finansal Fair Play kuralları gereği bütçelerine denge getirmeye çalışan spor kulüplerimiz akla karayı seçiyor. Koca koca kulüplerimiz neredeyse transfer yapamaz durumlara düştüler. Tabii ki bu sıkıntılı süreç atlatılacak. Ama spor kulüplerinin azalan gelirleri buna en büyük engel. Birçok sektörün en büyük markalarının teker teker sponsorluktan çekildiğine tanık oluyoruz. İşte tam bu sırada sigorta şirketleri devreye girdi..

Sigorta sektörü aslında çok reklam veren bir sektör değil. Yıllardır karlılık sorunu yaşıyor. Kamuoyu nezdinde de ne yazık ki algısı da zayıf. Ama geri planda kalsa da sigorta sektörü bugün Türkiye ekonomisini ayakta tutan sektörler arasında ilk sıralarda geliyor. Çünkü Trilyon dolarlarla ifade edilen teminatları iş dünyasına sunmuş bir sektör. Bu teminatlar yurtdışı garantili. Yani reasürans denilen sigortanın sigortasıyla güvencede. 1 trilyon dolarlık bir hasar olsa da tazminatların ödeneceği garanti. Her gün sigorta şirketleri milyarlarca TL tazminat ödüyor. Siz bakmayın tampon çiziğinin ödenmediği iddiaları ile TV ana haberlerine çıkanlara. O gün belki de aynı sigorta şirketi 300 milyon tazminat ödemiştir. Küçük fotoğrafa bakıp, büyük fotoğrafı görmezlikten gelmez insafsızlık.

Branş ayırt etmiyorlar

Ekonomik çalkantılıların yaşandığı bu günlerde ödediği tazminatların yanında, bizim için olmazsa olmaz spor kulüplerimizin yardımına sponsorluklarla koşan sigorta şirketlerine hakkını vermek yazım. HDI Sigorta yıllardır kulüplere destek oluyor. Anadolu kulüpleri dahil. Sompo Japan Sigorta geçtiğimiz yıl Beşiktaş Erkek Basketbol Takımının en büyük sponsoru oldu ve takımın başına ismini ekletti. HDI Sigorta’nın branş ayırmadan Voleybol takımlarına da sponsorlukları var. Bu sene de Doğa Sigorta aynı şekilde Galatasaray Erkek Basketbol takımına isim sponsoru oldu. Geçtiğimiz hafta bu iki takım arasında bir derbi gerçekleşti. Düşünün bir derbide iki sigorta şirketinin sponsorluğuyla takımlar karşı karşıya geliyor. Süper bir algı bence. Anadolu Sigorta’nın da futbol kulüplerine sponsorlukları var.

Bunlardan belki en anlamlılarından birini ise AXA Sigorta gerçekleştirdi. Futbolcu üretim fabrikası sayılan Altınordu Futbol Takımı’na sponsor oldu. Ayrıca AXA Sigorta Kupa Voley’in ana sponsoru oldu. Quick Sigorta da motor sporları ve kulüplere sponsorlukları ile dikkat çekiyor. Daha birçok sigorta şirketi spora destek olmaya devam ediyor. Bunun kamuoyunda sigortacıların olumsuz algısını pozitife dönüştüreceğine inanıyorum.

Sıradaki haber yükleniyor...