Haftanın filmi "Şüphe" ve 12- 19 Ocak kültür-sanat ajandası

12 Ocak 2019, Cumartesi 08:30
AA

Haftanın kültür-sanat ajandası ve haftanın filmlerini yazdım...

SABAHATTİN ALİ'Yİ MERT FIRAT'IN SESİNDEN DİNLEYİN

Mert Fırat, Sabahattin Ali’nin ‘Değirmen’ , ‘Sırça Köşk’ öykülerini ve ‘Leylim Ley’ adıyla bestelenmiş şiirini Epsilon Yayınevi okuyucuları için seslendirdi.

Yayınevinin okurlarına sunduğu bu muhteşem hediyeye Epsilon etiketiyle basılmış kitapların arka kapağındaki QR kodunu kullanarak ya da Epsilon’un resmi YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

ADI ‘ESKİMODA’ AMA KENDİSİ YENİ ÇIKTI

İsmail Bahadır Özmen, T. Behiç Korkutan ve Seçkin İnceli üniversiteden beri sürdürdükleri müzisyenlik ve dostluklarını, grupları ‘Eskimoda’ ve yeni çıkardıkları altı şarkılık kısa çalarları (EP) Rahat’ta sürdürüyor.

Dinleyeni 90’lı yıllara ışınlayan albümde sürpriz bir de Kıbrıs türküsü var, dinlemeden geçmeyin, benden söylemesi.

GALATASARAY’IN RUHUNA DOKUNUN

‘Batıya Açılan Pencere: Galatasaray Lisesi’nin 150 Yılı (1868-2018)’ sergisi 23 Şubat 2019’a kadar İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde ziyaret edilebilir. Peki, neden mi kaçırmamalısınız?

Çünkü sergide görecekleriniz sadece bir semtin değil aynı zamanda kentin de belleğini, özünü, ruhunu yansıtıyor. Bir lisenin bahçesinden şehre açılan kapı bu ülkenin büyük değerlerini yetiştiren kurumun arşivlerini açarak bizi hatırlamaya davet ediyor.

HUNİLERİ TAKIN, HEP BİRLİKTE DELİRİYORUZ!

Karikatürist Yiğit Özgür’ün kafalarında hunilerle gezen sevimli delilerini tanımayanımız yoktur.

Bu sevimli karikatür karakterleri şimdi bir tiyatro oyunu oldu, üstelik yönetmen koltuğunda da Ezel Akay oturuyor.

12 Ocak’ta, Mecidiyeköy Artı Sahne’de prömiyer yapacak oyun size o kadar çok kahkaha attıracak ki, gülmekten yorulacaksınız. ‘Hunililer’ oyunu 30 Ocak’a kadar İstanbul’un dört bir yanındaki salonlarda oynanmaya devam edecek, not alın.

BİR ANAOKULUNDAN FAZLASI

Çocuklarınız eğitim hayatına iyi bir başlangıç yapsın, İngilizce’yi ana dilleri gibi öğrensin, sağlıklı beslensin ve akademik becerilerini geliştirirken bir yandan da sosyalleşsin istiyorsanız Kep Anaokulu ve Okul Sonrası Gelişim Merkezi, Levent’te açıldı!

HAFTANIN FİLMİ: ŞÜPHE (BOENIN/BURNING)

"Şüphe içimizi yakar"

Haruki Murakami’nin, “Barn Burning” adlı kısa öyküsünden uyarlanan Burning/Şüphe, Kore sinemasının başarılı yönetmeni Lee Chang-dong’un sekiz yıl sonra sinemaya dönüşünü müjdelemekle kalmadı, 2018’in en iyi filmleri listelerinde de en ön sıralarda yer almayı başardı.

Temelde bir aşk üçgenini merkezine alan, ancak Murakami’nin öyküsünde olduğu gibi çok katmanlı bir anlatıya sahip olan ‘Şüphe’ birden fazla konuya değinmeye çalışırken anlattığı her şeyi çorbaya çeviren birçok filmin düştüğü hatadan kurtulup geniş perspektiflere ve derin anlamlara sahip bir yapım olmayı başarıyor.

Bunda Murakami’nin eseri kadar yönetmenin usta bakışı da etkili elbette. İki eski arkadaş Jong-soo ve Haemi’nin yıllar sonra yeninden karşılaşmaları, bu karşılaşma sonrası aralarında bir şeyler geçmesi, Jong-soo’nun Hae-mi’nin ülke dışına çıkması yüzünden kedisine bakmayı kabul etmesi, Hae-mi’nin bu yolculuk sonrası kolunda gizemli bir adam olan Ben’le dönmesiyle sonuçlanıyor.

Filmin devamında bu üçlü arasındaki aşk üçgenini izlerken bir yandan da arka planda Kore’nin durumunu, sınıfsal farklılıkları, kadın-erkek ilişkilerinin dinamiklerini, yazar olmak isteyen Jong-soo’nun Ben’i bu merak ve hırsla takip etmesini, ve daha birçok Murakami’ye özgü temayı art arda ya da birbirinin içine geçmiş şekilde görüyoruz.

Film finale doğru karmaşıklaşırken ve ismine yakışacak şekilde hem karakterlerinin hem de seyircisinin içini şüpheyle doldururken olan bitenin içine çekiliyor ve gerilim dolu bir deneyim yaşıyoruz.

Şüphe gerçekten insanın içini yakıyor, filmin uzun süre akıllardan kazınmamasının sebebi de belki bu yanığın bıraktığı hafif sızı. İyi seyirler.

ViZYONDAN SEÇMECE

ROBIN HOOD

Yönetmen: Otto Bathurst

Oyuncular: Taron Egerton, Ben Mendelsohn

CREED II: EFSANE YÜKSELİYOR

Yönetmen: Steven Caple Jr.

Oyuncular: Michael B. Jordan, Sylvester Stallone, Dolph Lundgren


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.