Gözde Hatunoğlu

15 Mayıs 2022, Pazar 07:00

Cazın yazı başlıyor!

Sadece İstanbul’da değil, ülkenin dört bir yanında başlamaya gün sayan caz festivalleri bu yazı şenlendirmeye hazırlanıyor. EFG Londra Caz Festivali bu hafta sonu Zorlu PSM’de başlıyor. 28 ve 29 Mayıs akşamında yapılacak konserlerde İngiltere’nin ünlü, çığır açan ve yenilikçi seslerinden Binker&Moses, Kokoroko, Nubya Garcia ve Sons of Kemet Zorlu PSM’de sahne alacak.

İKSV tarafından, 25 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, 5 Temmuz’da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda cazın efsane sesi Dianne Reeves’i konuk ediyor. Reeves’e konserde dünyaca ünlü klarnet üstadı Hüsnü Şenlendirici eşlik edecek. Festivalin ilerleyen günlerinde ise sahneye Melody Gardot, John McLaughlin, Enrico Pieranunzi, Teoman, Kalben ve Kutiman gibi isimler çıkacak.

Bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan Kaş Caz Festivali ise 26-27-28 Ağustos’ta Setur Marina ev sahipliğinde müzikseverlerle buluşacak. Festivalde uluslararası alanda ses getirmiş önemli isimlerden oluşan sürprizler de var. Bozcaada Caz Festivali de altıncı kez müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Festivalin erken dönem kombine biletleri satışa çıktı. 26-28 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek festivalde Bozcaada’nın doğal güzellikleri ve cazın büyüsü bir arada olacak.

Ferit Odman ve Jester ‘Break the Beat’ diyecek!

Baterist Ferit Odman ile Red Bull BC One 2021 Türkiye birincisi B-Boy Jester, etkileyici bir projede bir araya geldi. Ferit Odman ve Jester’ın, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek caz ve breaking’i doğaçlama bir şekilde birlikte yorumladığı Red Bull BC One Break the Beat video projesi Red Bull Türkiye sosyal medya hesaplarından izlenebiliyor. Bu yıl Antalya’da gerçekleştirilecek Red Bull BC One Breaking yarışmasının finali de bugün gerçekleşecek. Kazanan B-Boy ve B-Girl’ler 12 Kasım’da New York’ta gerçekleşecek dünya finalinde ülkemizi temsil edecek.

Özge Ürer’den yeni albüm

01 Mayıs 2022, Pazar 07:00

Büşra Çakmak’tan macera dolu bir masal

Büşra Çakmak’ın hem yazıp hem çizdiği ilk masal kitabı ‘Kardeşim ve Ben’ Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıktı. “Tam yedi yaşındayken dünyama parlak kafalı, hep ağlayan biri girdi. Bu minik, benim kardeşim” diye başlayan bu macera dolu kitabı abiler, ablalar ve kardeşler çok sevecek!

1991 yılında doğan ve lisans eğitimini Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde tamamlayan Büşra Çakmak, 2015 yılında çocuk kitapları dünyasına girdi. 50’den fazla kitap için resimler yaptı. Yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katıldı. Hayatını sanat yönetmeni olarak sürdürüyor ve bir yandan yazıp çiziyor. Yetişkin ve çocuklar için online resim atölyeleri veriyor.

Tanzer, ilk albümüyle geliyor

Çalışmalarına uzun süredir Erekli-Tunç Stüdyoları’nda devam eden Tanzer Gözek, yeni albümünün çıkış parçası ‘Sanki Bir Sır Gizli’ ile karşınızda. Şarkıda batı ve doğu enstrümanlarını harmanlayarak ve modern tınıları etnik tınılarla bir araya getirerek yepyeni bir sound yaratan Tanzer’i takipte kalın.

Albüm kayıtlarında Türkiye’nin önemli müzisyenleriyle çalışan Tanzer’e piano ve klavyede Serkan Çeliköz, elektrik gitarda Selim Öztürk, davulda Burak Karataş, bas gitarda Ferhat Hasanoğlu eşlik etti. Aranjesi Tanzer’e, prodüktörlüğü Rıza Erekli’ye ait olan şarkının miks çalışmaları Rıza Erekli ve Mert Kasap’a, mastering çalışmaları ise Evren Göknar’a ait.

24 Nisan 2022, Pazar 07:00

Mebuse Tekay’dan sıradan görünenlerin destansı öyküleri

Kafka Kitap, Mebuse Tekay’ın, yayımlandığı dönemde büyük beğeni kazanan, 16 öyküden oluşan ‘Annem Gibi Olmadımadlı kitabını, 20 yıl aradan sonra yeniden edebiyatseverlere sunuyor. Yazar ve avukat Mebuse Tekay’ın öyküleri, aşka, dostluğa, yaşam sevincine, hayal kırıklığına, kısacası hayatın ta kendisine dokunuyor, sıradan görünenlerin destansı varoluş hallerini konu ediyor. Okudukça tanıdığımız, tanıdıkça sevdiğimiz kahramanlar, bu sayfalara yerleşip alabildiğine salınıyorlar. Kimi deli yel gibi esiyor, kimiyse en acı hisleri tarif ederken bile yanağınızı zarifçe okşuyor. Okumadan geçmeyin!

Her doktor biraz Sherlock Holmes olmalı

Prof. Dr. Derya Uluduz’ün beklenen kitabı ‘Gençliğin Sırrı Beyinde’, Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. ‘Her doktor biraz Sherlock Holmes olmalı’ şiarıyla yola çıkan Uludüz, tıpkı bir dedektif gibi insanın karmaşık yapısını bütüncül bir yaklaşımla değerlendiriyor, olası hastalıkları ortadan kaldırmanın yollarını anlatıyor ve “Beden-beyin sağlığı bir arada korunmalı” diyor.

Breakdansçılar büyük ‘finale’ hazırlanıyor

Breaking yarışması Red Bull BC One, Türkiye’nin en iyi B-Boy ve B-Girl'lerini belirleyecek. Türkiye finali, 15 Mayıs’ta Antalya’da gerçekleşecek. 24 Nisan’da İstanbul Dansorium’da ve 1 Mayıs’ta Ankara Flow Dance Studio’da gerçekleştirilecek özel atölye çalışmalarında katılımcılar, Türkiye’nin en iyi dansçılarından breaking’in püf noktalarını öğrenecek.

Finali kazanan B-Boy ve B-Girl’ler 12 Kasım’da ABD’de gerçekleşecek dünya finalinde ülkemizi temsil edecek. 10 Mayıs’a ‘redbullbcone.com’ adresinden yarışmaya başvurabilirsiniz.

İFF’de Gaspar Noe rüzgarı esti!

17 Nisan 2022, Pazar 07:00

‘İlişkilerin Gerçek Hikayesi’

Yunus Sezener’in Ceres Yayınları’ndan çıkan ikinci eseri ‘İlişkilerin Gerçek Hikayesi’, bir matchmaker (çöpçatan) olan Yunus Sezener’in danışanlarıyla yaşadıklarından yola çıkarak yazdığı, ilişkilere dair bir kitap. Bu kitap sayesinde ilişkilerde nasıl olduğunuzu görüp kendinizi tanıyacak ve kendinizi bunlar çerçevesinde dönüştürme yoluna gideceksiniz. Senin hikayen, benim hikayem… Peki ya gerçek hikaye hangisi?

Bütün çocuklar büyür, biri hariç: ‘Peter Pan’

Akbank Çocuk Tiyatrosu, 50’nci yılını Akbank Sanat ve Zorlu PSM iş birliğiyle sahnelenen, Peter Pan’in hikayesinden uyarlanan müzikalle kutluyor. Yıl boyu devam edecek ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikalinin ilk gösterimleri 23 ve 24 Nisan tarihlerinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek. Müzikalin biletleri ‘www.passo.com.tr’de satışa.

Unutulmaz bir gece yaşamaya hazır mısınız?

Amsterdam’dan Manchester’a, Paris’ten Melbourne’e kadar tüm dünyayı eğlendiren global etkinlik serisi Red Bull Unlocked şimdi de İstanbul’a geliyor. Katılımcılarına bugüne kadar yaşadıkları en unutulmaz gece hayatı deneyimini sunacak Red Bull İstanbul Unlocked, 1-2 Temmuz tarihlerinde Mecidiyeköy Eski Likör Fabrikası’nda gerçekleştirilecek. Red Bull İstanbul Unlocked için detaylı bilgiye ‘redbull.com/unlocked’ adresinden ulaşabilirsiniz.

Dino Merlin'den bir özür hikayesi

Balkanların en sevilen ve albümleri en çok satan sanatçısı olan ve ülkemizde de çok sevilen usta yorumcu Dino Merlin, yepyeni şarkısı 'Krive Karte'yi yayınladı. 'Kako da ti Kazem' adında bir de alternatif versiyonu bulunan şarkı, bir özür hikayesi. Kariyeri boyunca Mustafa Sandal, Hüsnü Şenlendirici, Kempa Orkestra, Ozan Bayraşa gibi Türk sanatçılarla da çalışan Dino Merlin, ülkesi Bosna Hersek'i üç kez Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil etti.

10 Nisan 2022, Pazar 07:00

Daha Mutlu Çocuklar için MomTalks

Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı ebeveyn-uzman buluşma platformu olan ve altı yıldır gerçekleştirilen ‘MomTalks’, bu yıl ilk kez hibrit olarak yerli ve yabancı sayısız uzmanı, binlerce ebeveyn ile buluşturmaya hazırlanıyor. 7 Mayıs Cumartesi günü Beyoğlu Grand Pera’da düzenlenecek ve dört oturumdan oluşacak etkinliğe tercihe göre çevrimiçi olarak katılmak da mümkün olacak. Detaylı bilgi ‘www.momtalks.com.tr’de, biletler ise Biletino’da.

Hayat Oyunu ikinci baskısını yaptı!

Aslıhan Yıldırım’ın hüzünlü ama eğlenceli romanı ‘Hayat Oyunu’ ikinci baskısıyla raflarda yerini aldı. Mona Kitap etiketiyle çıkan yarı otobiyografik roman, İstanbul’dan İspanya’ya ve Amazonlara uzanan geniş bir coğrafyada yol alan ve fırtınalı aşklarını şaşırtıcı bir dürüstlükle paylaşan bir kahramana yer veriyor.

Türkiye’nin ilk VR Sergisi Müze Gazhane’de

Facebook ve İBB Kültür A.Ş.’nin iş birliğiyle Türkiye’nin ilk VR Sergisi Müze Gazhane’de açıldı. Sergideki eserler sadece VR gözlükleriyle gezilebilecek. Facebook ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketi Kültür A.Ş., bu yıl dünyanın yeni trend’lerini dünya gündemiyle bir araya getirerek ‘Çevre Kirliliği ve İklim Değişikliğinin Anadolu’daki Yansımaları’ temalı bir fotoğraf yarışması düzenledi. Sergiye Müze Gazhane’nin web sitesinde yer alan randevu sistemi üzerinden ücretsiz kayıt yaptırabilirsiniz.

‘Crossroads’ 41. İstanbul Film Festivali’nde!

Bulut Reyhanoğlu ve Vanessa Medini Arslan’ın hem kreatif hem ana yapımcılığını üstlendiği, ödüllü yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği ‘Crossroads’ belgeseli, 41. İstanbul Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Yarışması kapsamında prömiyerini yapacak. Türkiye’nin ilk çağdaş sanat belgeseli olma özelliğini taşıyan ‘Crossroads’un ilk gösterimi, 15 Nisan Cuma akşamı 19.00’da Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşecek.

03 Nisan 2022, Pazar 07:00

Bir kadının sabrı ne zaman yorulur?

Burcu Ertürk’ün yeni romanı ‘Defne, Sabır Da Bir Gün Yorulur’, Günçe Yayınevi’nin Gerçek Hayat Hikayeleri serisinden yayımlandı. Yazar bu romanında erkek şiddetinin nasıl statü ayırt etmediğinin canlı bir örneğini yaşatıyor okura.

Türk annesi ile İtalyan babasını dört yaşında kaybetmiş olmasına rağmen anneannesi tarafından sevgiyle ve en iyi eğitimi alarak yetiştirilmiş; güzeller güzeli, başarılı, akıllı, pırıl pırıl bir kadının hikayesi. Roman, Defne’nin aradığı harika aşkı buluşuyla başlıyor. Büyük bir aşkla evlenerek mutluluğuna bir halka daha ekleyen Defne için normal başlayan her şey giderek altüst oluyor. Kadınların maruz kaldıkları şiddetin neden öngörülemez olduğuna şahit oluyoruz.

‘Kalemi kırmak istedim ama inatla yazdı’

“Hiçbir hikaye haberlerde okuduğumuz kadar basit değil, süresi yıllara dayanan ve içinden çıkması zor bir sarmala dönmüş bir yapıdan bahsediyoruz. Çok istedim kalemi kırmayı ama o inatla yazdı,” diyen yazar Burcu Ertürk, Uludağ Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu. Londra’da iki yıl eğitim aldıktan sonra özel bir firmada bütçe ve finans konusunda uzman yardımcısı olarak çalıştı.

Yıllar boyunca hobi olarak araştırma ve deneme yazıları yazan Ertürk, aynı zamanda toplumsal dayanışma derneklerinde gönüllü yardımlaşmada bulundu. Bu süre zarfında şahit olduğu ve dokunabildiği hayatların seslerine daha fazla kayıtsız kalamayıp radikal bir karar vererek kadın ve toplumsal şiddet olaylarını inceledi. Gerçek hayat hikayelerinden yola çıkan romanlar yazmaya başladı.

Jamal Aliyev’in albümü tüm dijital platformlarda

Dünya çapında bilinen eserleri, Türk enstrümanları ve çello ile aranje ederek doğu ve batı kültürlerini harmanlayan Jamal Aliyev’in ‘ILLUSION’ isimli albümü çıktı. Klasik müzik dünyasında neslin en önde gelen çellistlerinden biri olarak gösterilen, dünyaca ünlü orkestralarla, dünyanın her yerinde solo konserler veren Jamal Aliyev, ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say ile ‘Jamal Aliyev Plays Say’ isimli bir albüm kaydediyor. Fazıl Say’la bir Amerika turnesi de gerçekleştirecek.

Martino sessizliğini bozdu