Davutoğlu'nun Rusya'ya mesajı

YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Finlandiya’nın başkenti Helsinki’deyiz. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Volkan Bozkır, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Başbakan’a eşlik ediyor. Resmi heyetle buraya gelen milletvekilleri arasında Ali Babacan da yer alıyor. Davutoğlu, önceki hükümetlerde ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olarak görev yapan Babacan’ı seyahatlerine almaya özen gösteriyor. Başbakan’a eşlik eden isimler arasında DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, TOBB üyesi Memiş Kütükcü, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ile Nihat Özdemir, Ali Eren, Vançın Kitapçı, Kenan Yavuz gibi işadamları da var. Finlandiya; 5,5 milyon nüfusuyla küçük ancak bilim, eğitim ve teknolojide muazzam başarıları olan bir ülke.

* * *

Rus uçağının düşürülmesinden sonra Başbakan’ın ziyaret ettiği ülkelerde bir ayrıntı dikkatimi çekti. Davutoğlu şimdiye kadar Bulgaristan, Sırbistan, Kazakistan, Ukrayna’ya gitti. İlk seyahat ettiği ülke Azerbaycan olmuştu. Şimdi ise Finlandiya’da. Hepsi eski Sovyetler Birliği -bugünkü Rusya- ile sorunlar yaşamış, işgale uğramış ya da tehdit edilmiş ülkeler. Moskova’nın Türkiye’yi Suriye, Irak, Ermenistan ve Karadeniz üzerinden kuşatmaya çalıştığı bir dönemde Ankara, Moskova’ya “Dostane olmayan niyetinin farkındayım, sana yanıt veriyorum” mu demek istiyor acaba?

* * *

Finlandiya, Avrupa Birliği sürecinde Türkiye’ye tam destek veren bir ülke. Önceki dönemlerde AB’nin genişlemeden sorumlu komiseri olan Olli Rehn de ilginç bir tesadüf eseri, şu anda Finlandiya kabinesinde Ekonomi Bakanı olarak görev yapıyor. Finlandiya halkının Türkiye’ye bakışı da olumlu. Tarihi ve kültürel nedenlerden kaynaklanan bir ilgi söz konusu. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Helsinki arasında günde üç seferi var. Finlandiya gibi küçük bir ülke için bu inanılmaz bir trafik. Zira Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşaviri Arzu Emel Yıldız 5 Finlandiyalıdan birinin Türkiye’yi ziyaret ettiğini anlattı. Finlandiya Havayolları Finnair yaz aylarında Helsinki-Antalya arasında tarifeli seferler düzenliyor.

* * *

Helsinki şehir meydanını turlamak için çıktım, bir grup bana yaklaştı. PKK sempatizanı olduğunu tahmin ettiğim bazı kişiler Başbakan’ı protesto edeceklerini söylediler. Onlara “şiddetten uzak durmalarını, Türkiye’nin demokratikleşme yolunda önemli adımlar attığını” söyledim. Avrupa’nın her yerinde Türkiye karşıtı eylem ve gösterilerin devam ettirildiğini, bunun barış sürecine hizmet etmediğini anlattım. Daha sonra bir grubun, heyetin kaldığı otelin önünde protesto gösterisi yaptığını gördüm. Yıllar önce Türkiye’den ayrılanlar adeta şartlanmış şekilde Türk liderleri yurt dışına her çıktıklarında protesto eylemi yapmayı misyon haline getirmişler. Yazık.

Yazarlarımızdan

01 Mart 2021, Pazartesi 09:46
01 Mart 2021, Pazartesi 09:40
01 Mart 2021, Pazartesi 07:00
Sıradaki haber yükleniyor...
holder