Tamer Heper

Tamer Heper

Tek evi ve arsası olan vergi öder mi?

Emekli bir yakınımın 100 metrekare bir evi var ve bir de tapuda tarla olarak görünen 120 hissedarlı bir gayrimenkulde hissesi bulunuyor. Bu yakınım 100 metrekare evi için Emlak Vergisi verecek mi? L.K.
Eski mülk sahibi kombiyi söküp götürebilir mi?

Eski mülk sahibi kombiyi söküp götürebilir mi?

12 Ocak 2022 tarihinde bir daire satın aldım. Eski mal sahibi evden eşyalarını alırken kombiyi söküp götürmüş. Satış sözleşmesi imzalamadık.
Bu toplantılar nasıl yapılacak?

Bu toplantılar nasıl yapılacak?

Apartmanımız 18 daireli ve kat malikleri toplantısı yapmamız gerekiyor. Ancak kat malikleri salgın korkusu ile kapalı bir alanda toplanmayı istemiyor.

Dolandırıcılık olabilir

‘Hakkınızda icra takibi başlatılması için dosyanız hukuk servisimize tevdi olunmuştur’ diye telefonuma sık sık mesaj gelmekte olup e-Devlet’ten baktığımda böyle bir takip de görmüyorum. Bunlar dolandırıcılık olabilir mi? Bir borç için takip böyle mi başlar? S.C.

Yasa iki defteri öngörüyor

Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 32 ve 36’ncı maddesinin yönetim bölümünde karar defterini, madde 41 de denetçinin kullanacağı defteri açıklıyor. Acaba her iki defter yerine tek bir defter tutulup hem yönetim hem de denetçilerin kullanması uygun mu, bu yasal mı? L.K.

Bu toplantı geçersiz

Normal bir gün, normal bir üç kişilik yönetim kurulu toplantısı. Duyan geldi, bir de baktık ki 5/4 ekseriyet olmuşuz (20 villalık bir site). 5/4 gerektiren bir kararı alabilir miyiz, yasal mıdır? İ.İ.

2B arazisi nedir?

‘Kullanım Haklı 2B Hazine Arazisi’ diye bir ilan gördüm. 2B arazisi nedir? İntifa hakkı devredilebilir mi? C.K.

Daha vaktiniz var

Annemler üç kardeş ve babalarından kalan paylı hisse şeklinde 4 bin 750 metrekarelik bir zeytin tarlası var. Dedemden sonra anneannem de ölünce onun oradaki hissesi de şimdi üç kardeşe kaldı ve kardeşlerden biri de öldü. Öğrendik ki dayım 15 Aralık 2020 itibarıyla zeytin tarlasındaki 1/4 olan hissesini birine satmış ama bize tapudan ya da alan kişiden resmi bir yazı gelmedi. Şimdi biz bu yerin bir yabancıya gitmesine razı değiliz. Bu satışı iptal ettirebilir miyiz, biz alabilir miyiz? N.B.
Giriş katlarının giderlerden muafiyeti

Giriş katlarının giderlerden muafiyeti

Apartmanların giriş katlarının ana yola bakan taraflarında genellikle müteahhitlere ait olan işyerleri bulunmaktadır.

Haklar kaybolmaz

Teyzemin nüfusunda çocuğu yok. Ben onun nüfusuna geçmek istiyorum. Böyle yaparsam babamın vefatında babamın mirasından mahrum olur muyum? E.N.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder