Antalya 4.5 ton atığı denize ulaşmadan yakaladı

4.5 ton atığı denize ulaşmadan yakaladı

4.5 ton atığı denize ulaşmadan yakaladı

4.5 ton atığı denize ulaşmadan yakaladı

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'nın Kemer ilçesindeki Karabucak deresi üzerine kurulan 'Atık tutucu sistem', iki ay içinde 4.5 ton atığı denize ulaşmadan yakaladı.

Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde yürütülen Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında Karabucak deresi üzerine kurulan atık tutucu sistem, tonlarca çöpü tutarak denizin kirlenmesini engelledi.

Yağışlarla birlikte dağlardan ve su yolu üzerinde toplanan çöplerin denize ulaşmasını engelleyen sistem, çalışma prensibiyle tam not aldı. Sağanak yağışlarla birlikte kurumuş nehir yatakları üzerinde biriken farklı çöp yığınlarını denize taşıyan su yolunun sonunda çöpleri toplayan atık tutucu sistemi, 4.5 ton çöpün denize ulaşmasını engelledi. Ağaç parçaları dışında plastik şişe, ambalaj atıkları ve pek çok farklı materyalin göze çarptığı çöpler, belediye çalışanları tarafından toplanarak çöp kamyonlarına yüklendi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) Antalya İl Koordinatörü Lokman Atasoy, atık tutucu sistemin deniz ve çevre dostu bir proje olduğunun, biriken çöpleri gördükten sonra anlaşıldığını söyledi. Atasoy, su yollarının denizle buluştuğu noktalara bu çalışmanın yapılmasının deniz ve çevre temizliği için önemli bir ayrıntı olacağını vurguladı.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER