AntalyaVali Yazıcı: Bu süreci tersine çevirmemiz lazım

Vali Yazıcı: Bu süreci tersine çevirmemiz lazım

Vali Yazıcı: Bu süreci tersine çevirmemiz lazım

Vali Yazıcı: Bu süreci tersine çevirmemiz lazım

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, koronavirüs mücadelesinde sürecin tersine çevrilmesi gerektiğini belirterek, "Toplu taşıma araçlarında, pazarlarda, marketlerde, ana cadde ve meydanlarda kısıtlamalara aykırı görüntülere müsaade etmeyelim" dedi.

Antalya'nın 2021 yılı 2'nci İl Koordinasyon Kurulu, Kaymakamlar ve İl İdare Şube Başkanları Toplantıları, Vali Ersin Yazıcı başkanlığında çevrimiçi gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Vali Yardımcısı Nurettin Ateş ile Antalya'daki kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetim temsilcilerinin katıldığı toplantıda Vali Yazıcı, 34 biten, 297 devam eden, 59 ihale aşamasında, 63 başlanmayan ve 2 tasfiye edilen proje olduğunu açıkladı. 2020 Yılı Eylül Ayı sonu itibariyle Antalya'da yürütülen projelerde parasal gerçekleşme oranının yüzde 19,42 olduğunu belirten Vali Yazıcı, bu oranın genel ve özel bütçeli kuruluşlarda yüzde 23,09, belediyelerde ise yüzde 15,08 oduğunu açıkladı. Vali Yazıcı, 2021 yılında yapımı devam eden 455 projenin toplam tutarının 5 milyar 979 milyon TL olduğunu ifade etti.

ANTALYA'DA 690 BİNİ AŞKIN KİŞİ AŞILANDI

Pandemi koşulları göz önünde bulundurularak toplantının çevrimiçi gerçekleştirildiğini söyleyen Vali Yazıcı, “Hepinizin bildiği gibi pandemi ile mücadele hız kesmeden devam etmekte. Bir yılı aşkın süredir pandemi dönemi içerisindeyiz. Aşılama çalışmaları hızla devam ediyor. Şu ana kadar ilimizde 690 bini aşkın kişi aşılandı. Bu iyi bir sayı" dedi.

RAMAZANDA DENETİMLERİMİZE AĞIRLIK VERELİM

Ramazan ayında özellikle gıda yerlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulması noktasında dikkat çeken Vali Yazıcı, şöyle konuştu:

"Ramazan ayında orucun da etkisiyle insanlar alışveriş yerlerinde, pazar yerlerinde normalin üzerinde kalabalık oluşturuyor. Gıda satan yerlerin daha sıkı denetlenip kontrol altında tutulması gerekiyor. Toplu taşıma araçlarımızda, pazarlarda, marketlerde ve benzeri gıda satan yerlerde, ana cadde ve meydanlarda kısıtlamalara aykırı görüntülere müsaade etmeyelim. Hafta sonu sokağa çıkmalarla ilgili, sahillerde, gezi alanlarında kimsenin olmaması gerekiyor. Sahillerde market yok. Gıda satan bir işletme de yok. Dolayısıyla sahil bandında yürüyüş, oturma gibi olaylara müsaade etmemeliyiz. Bu süreci tersine çevirmemiz lazım. Bu sebeple hep birlikte en hassas biçimde kurallara uyulmasını bekliyorum."

BU ŞEHİRDE ÇALIŞMANIN SORUMLULUĞUNU UNUTMAMALIYIZ

Toplantıda turizmin önemine de değinen Vali Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:

“Burası bir turizm şehri. Turizmin başkenti. Biz sayılarımızı düşüremediğimizde, turizmle ilgili yaşayacağımız sıkıntıları hepiniz biliyorsunuz. Sadece Antalya'nın yaşadığı bir sıkıntı olmayıp ülkemizin yaşadığı bir sıkıntı olacak. Bu bağlamda bizim omuzlarımızda bu şehirde yaşayan yetkililer olarak ağır sorumluluk var. Türkiye'nin turizm gelirlerinin üçte birini sağlayan bu şehre farklı hizmet ederek konulara farklı bakmamız gerekiyor. Turizmin omuzlarımızdaki sorumluluğunu ve ağırlığını unutmadan işlerimizi yapmaya dikkat etmemiz gerekiyor."

ORMAN YANGINLARINA KARŞI İYİ KOORDİNE OLMALIYIZ

Yaz aylarıyla birlikte orman yangınlarına karşı dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Vali Yazıcı, “Yanan ormanlar, yanan ağaçlar hepimizin. Bu ülkenin, bu şehrin önemli değeri. Dolayısıyla yangın haberi alındığında imkânı olan, gücü olan tüm kurum ve kuruluşların harekete geçmesini rica ediyorum. Burada hızlıca alacağımız kararlarla bir ağacımızı bile böyle üzücü olaydan kurtarsak bizim için çok önemli. Şükürler olsun Orman Bölge Müdürlüğümüzün ekipmanları yangına hızlıca müdahalede edebiliyor. Ama her ne kadar güç ve imkân olsa da böyle bir afet de diğer kurumların desteklerine ihtiyaç duyuluyor. Yanan her bir ağaç bizlerin. Yanan ağaçlarla birlikte adeta ciğerimiz yanıyor. Bu konuda aranızdaki koordinasyonun çok iyi olmasını umuyor ve bekliyorum. Geçen yıl bu koordinasyon konusunda başarılı iş çıkarıldı. Aynı düzen ve titizlikle bu yıl da devam etmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

RAMAZAN KOLİLERİMİZİ KÜÇÜK ESNAFIMIZDAN HAZIRLAYALIM

Ramazan ayının paylaşma ve yardımlaşma ayı olduğunu vurgulan Vali Yazıcı, “Bu mübarek ayda ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürmek ve gönüllere dokunabilmek amacıyla hayır yapmayı ihmal etmeyelim. Dinimizin de emretmiş olduğu yardımlaşma geleneği, Türk toplumunun milli karakteridir. İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerine yapacağımız aynî yardımları (gıda kolisi, giyim vb) hazırlarken pandemi nedeniyle zor günler geçiren küçük esnafımızı unutmayalım. Esnafımızdan alışveriş yaparak onlara da destek olalım. Bize başvuran hayırseverlerimizi yönlendirerek küçük esnafımıza sahip çıkalım" dedi.

FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER