Orhangazi Gedelek turşusunun biberleri Orhangazi'de yetişiyor

Gedelek turşusunun biberleri Orhangazi'de yetişiyor

Gedelek turşusunun biberleri Orhangazi'de yetişiyor

Gedelek turşusunun biberleri Orhangazi'de yetişiyor

Hasan BOZBEY/ ORHANGAZİ,(Bursa),(DHA)- BURSA'nın Orhangazi ilçesinde Türkiye’nin en önemli turşu üretim merkezi olan Gedelek Mahallesi'nde üretilen turşularda kullanılan biberin büyük bir bölümü artık Orhangazi Ovası'nda yetiştiriliyor. Çok sayıda çiftçi tarafından üretilen sivri biberler yılda 14 kez hasat edilebiliyor.
Orhangazi’de yıllık üretim miktarı 40 bin tonu aşan Gedelek Turşuları'nda sebzelerin bir bölümü artık yerli üretim olarak Orhangazi’de üretiliyor. Birçok bölgeden sebze alımının yapıldığı Gedelek’te özellikle sivri biber turşuları için alımlar Orhangazi’den yapılmaya başladı. Orhangazi Ovası'ndaki yüzlerce dönümlük alanlarda biber üretimi yapan çiftçiler topladıkları ürünlerin tamamına yakınını ise Gedelek’teki turşu üretim merkezlerine satışını yapıyor.
YILDA 14 HASAT
Turşu imalatında kullanılan tatlı sivri biberler ise yıl içinde 14 kez hasat edilebiliyor. Çiftçiler 15 bin
metrekarelik bir alanda ise yılda yaklaşık 40 ton ürün elde ediyor. Biberin yanı sıra Gedelek’teki turşu merkezleri için farklı sebze üretimlerinin de yapıldığı Orhangazi genelinde bu yılki biber üretimi ise çiftçinin yüzünü güldürdü. Öte yandan Orhangazi Ovası'nda birçok noktada üretilen sivri biberlerin hasatları da devam ediyor. Çiftçiler üretilen biberleri Gedelek’teki turşu imalathanelerine satıyor.

(FOTOĞRAFLI)

SIRADAKİ HABER