Merkez Türkiye'nin Dokuma Atlası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sahneye taşındı

Türkiye'nin Dokuma Atlası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sahneye taşındı

Türkiye'nin Dokuma Atlası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sahneye taşındı

Türkiye'nin Dokuma Atlası Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sahneye taşındı

İSTANBUL (DHA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Türkiye Dokuma Atlası” projesi kapsamında özel bir sahne gösterisi hazırlandı. Modeller sahnede Şile Bezi’nin de kullanıldığı tasarımlarla boy gösterdi.

Anadolu’ya özgü geleneksel dokumaları özüne sadık kalarak, modern tasarımlarla buluşturma vizyonuyla hazırlanan Türkiye Dokuma Atlası Sahnesi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki gösterimiyle büyük beğeni topladı. "Türkiye Dokuma Atlası Projesi", İstanbul Sabancı Beylerbeyi Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Türkiye Belediyeler Birliği, İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Ticaret Bakanlığı da projeye destek veriyor.

Arzu Kaprol, Nedret Taciroğlu, Ece Ege, Tuvana Büyükçınar, Dilek Hanif, Simay Bülbül, Gülden Bilgili, Gül Ağış ve Aslı Filinta gibi ünlü tasarımcıların Türkiye coğrafyasındaki yüzyıllık dokumalardan tasarladığı kıyafetler Türkiye Dokuma Atlası Sahnesi’nde hayat buldu. Proje kapsamında Şile Bezi dokumalardan hazırlanan örnekler de Türkiye Dokuma Atlası Sahnesi’nde sergilendi. Şile Bezi güzelliği ile dikkat çekti.

Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen proje Anadolu coğrafyasının binlerce yıllık dokuma kültürünün korunmasını amaçlıyor. Türkiye Dokuma Atlası projesi kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin'in moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. Panele Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı da katıldı.

14’ÜNCÜ YÜZYILDAN GÜNÜMÜZE UZANAN KÜLTÜREL MİRAS

“Coğrafyamızdaki Dokuma Kültürüne İlişkin İyi Uygulama Örnekleri” konulu panelde konuşan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, sunumunda Şile Bezi'nin İstanbul'un ilk coğrafi işaretli ürünü olduğuna dikkat çekti ve yerel yönetimler olarak bu alanda yaptıkları iyi uygulama örneklerinden bahsetti. Yüzde 100 saf pamuk ipliğiyle yapılan Şile Bezi’nin 14’üncü yüzyıldan günümüze uzanan çok önemli bir kültürel miras olduğunu söyleyen İlhan Ocaklı, Şile Belediyesi’nin bu değeri yaşatmak için yaptığı proje hakkında panele katılanları bilgilendirdi.

ŞİLE BEZİ, ŞİLELİ KADINLARIMIZA EMANET

Başkan Ocaklı, “Şile Belediyesi olarak ninelerimizin el emeği göz nuru otantik değeri gelecek nesillere aktarmak için Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi Projesi’ni başlattık. Proje kapsamında dünyaca ünlü dokuma sanatçımız ve projemizin marka elçisi Fırat Neziroğlu Şileli kadınlarımıza dokuma eğitimi veriyor” ifadelerini kullandı.

ŞİLE BEZİ KIRSAL KADIN KOOPERATİFİ İLE EL TEZGAHLARININ SESLERİ YENİDEN DUYULUYOR

Şile Bezi Kırsal Kadın Kooperatifi Projesi kapsamında Şile’nin kırsal mahallelerinde el tezgâhlarının sesleri yeniden duyuluyor. 4 atölye ve 80 tezgâh ile yaklaşık 120 kadın geleneksel yöntemle dokumacılık yapıyor ve kooperatif sistemi vasıtasıyla ev ekonomisine destek sağlıyor. Projenin “Şile Bezi Kolektif Tasarım Merkezi” ile büyütüleceği bilgisini de paylaşan Başkan Ocaklı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ İşbirliğinde yapılacak Şile Bezi Üretim tesisinin temelinin mart ayında atılmasını planladıklarını söyledi. Ocaklı bu vesile ile kadın istihdamına katkı sağlayacaklarına da vurgu yaptı.

Şile Bezi’nin hikâyesini yazmak istediklerini belirten Ocaklı hem yurt içinde hem de dünya sahnesindeki moda organizasyonlarında Şile Bezi’nin hak ettiği ilgiyi görmesi için var gücüyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

SIRADAKİ HABER