Emet UMKE’nin tatbikatı gerçeği aratmadı

UMKE’nin tatbikatı gerçeği aratmadı

UMKE’nin tatbikatı gerçeği aratmadı

UMKE’nin tatbikatı gerçeği aratmadı

Ercan KOLKU/EMET(Kütahya),(DHA)- KÜTAHYA’nın Emet ilçesinde UMKE 15. Bölge Koordinatörlüğünde, bölge illerinden katılan 120 UMKE gönüllüsü ile dağda senaryo gereği kaybolanları ve yaralananları kurtarma tatbikatı düzenlendi.

Emet ilçesi Tahtalı Yaylası'na kurdukları kampta Eskişehir 15. Bölge Koordinatörlüğünde Afyon, Kütahya ve Bilecik illerinden toplam 120 personel, bin 250 rakımlı Emet ilçesi Yeniceköy Tahtalı yaylasında eğitim tatbikatı yaptılar. Tatbikatta 4 ilden gelen ekipler 15 kilometrekarelik alanda bin 750 metre yüksekliğe kadar çıkarak kurtarma tatbikatları gerçekleştirdi. Tatbikatın son günün de tırmanışa çıkan 2 kadının kaybolması ve bir kadının yaralı olarak kurtarılması canlandırıldı. Gerçeğini aratmayan tatbikatta UMKE ekibinin hızlı ve yerinde müdahalesi, yapılan tatbikatların amacını ve ekiplerin her zaman hazır olmasının önemini ortaya koydu.

Senaryo gereği kaybolan iki dağcı, UMKE ekiplerinin çalışmasıyla biri yaralı olarak kısa sürede bulundu. Bilinci kapalı olan yaralıya ayağı kırık ve bilinci kapalı yaralı dağcıya olay yerinde ilk müdahale yapıldı ve daha sonra ambulansla hastaneye sevk edildi. UMKO 15. Bölge Koordinatörü Doktor Sabri Polat, yaptığı açıklamada, “Bugün Sağlık Bakanlığı ve 15. Bölge koordinatörlüğünce Kütahya ili ev sahipliğinde bölge tatbikatı yapmaktayız. 15. Bölge, Eskişehir koordinatörlüğünde Afyon, Kütahya ve Bilecik illerinden oluşmakta. Bu illerden toplam 120 personelle bulunmaktayız. Bu yaptığımız tatbikatta daha çok yön bulma ve oryantirig üzerine ve aynı zamanda personellerimizin mukavemetini arttırmak üzerine çalışma yaptık. Tabi ki ülkemizde acil afet konusunda her an bir risk söz konusu. Bundan dolayı da hazır olmamız lazım. Biz bu konuda da yön bulma ve oryantiring anlamında personelimizi eğitmek adına burada bulunduk. Kütahya iline gösterdiği ev sahipliğinden dolayı teşekkür ederiz” dedi.

SIRADAKİ HABER