Tarsus Tarsus’ta 100'üncü yıl satranç turnuvası düzenlendi

Tarsus’ta 100'üncü yıl satranç turnuvası düzenlendi

Tarsus’ta 100'üncü yıl satranç turnuvası düzenlendi

Tarsus’ta 100'üncü yıl satranç turnuvası düzenlendi

Okan ÇALIŞKAN/TARSUS(Mersin), (DHA)-TARSUS'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen 'Tarsus’un Kurtuluşu Geleneksel 15'inci Hızlı Satranç Turnuvası’nda hamleler yarıştı.
Tarsus Belediyesi'nin, Türkiye Satranç Federasyonu, Türkiye Satranç Federasyonu Mersin İl Temsilciliği iş birliği ile 27 Aralık Tarsus’un düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği satranç turnuvası ilgi gördü. Turnuvaya farklı yaş kategorilerinden 16 ilden lisanslı satranç sporcusu katıldı.
Tarsus Belediyesi Tesisleri'nde başlayan turnuvanın açılış hamlesini Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan gerçekleştirirken, Türkiye Satranç Federasyon Başkanı Gülkız Tulay da hazır bulundu.
İlk hamlenin ardından konuşan Başkan Bozdoğan, "Böyle bir turnuvada büyük bir cesaret ve özgüvenle buradasınız. Sizleri kıskanıyorum, ben satrancı ilk olarak 17 yaşında öğrendim ama burada 5 yaşında, 6 yaşında, 7 yaşında çocuklarımız var, ne mutlu sizlere. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en önem verdiği şey akıl ve bilimdir. İnşallah sizler bundan geri dönmeyeceksiniz. Bu ülke dogmatiklerin değil, idealist, akılcı ve mantıklı düşünen, pozitif bilimin önderliğinde savaş veren gençler ve büyükler olmanızı temenni ediyorum" dedi.
Tarsus'un düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yılını kutlayan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, "Satranç oynayan sporcularımızın, çocuklarımızın en güzel özellikleri kendilerinde olan özgüvenleridir. Sizlerle gurur duyuyoruz, çünkü satranç gibi özel bir branşla ilgileniyorsunuz. Ben bu sebeple Federasyon Başkanı olarak çok mutlu hissediyorum. Uzun yıllardır devam eden, belediyenin destekleriyle hayat bulan, Tarsus’un Kurtuluşu Satranç Turnuvası'ndan dolayı 16 ilden katılan sporcularımıza, emeği geçen herkese ve tabi ki turnuvayı destekleyen, sponsor olan, her yönüyle sahip çıkan Belediye Başkanımız Dr. Haluk Bozdoğan’a teşekkür ederim" diye konuştu.
Turnuvada 8 yaş altı, 8 yaş altı en iyi yerel, 12 yaş altı, 12 yaş altı en iyi yerel, açık kategori ve açık kategori en iyi yerel olmak üzere toplam 6 kategoride 16 ilden 120 satranç sporcusu yarıştı. 15 dakika+10 saniye düşünme süresinde yapılan turnuva sonunda, derece giren sporculara kupa ve nakit para ödülü verildi.
FOTOĞRAFLI

SIRADAKİ HABER