Acil bir detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren 10 işaret

Detoks nedir? Detoks neden yapılır? Daha önce hiç detoks yaptınız mı bilmiyoruz ama detoks, vücudun ihtiyacı oldukça yapılması gereken kısıtlı bir beslenme uygulaması. Detokslar 2 günlük detoks, zayıflamak için detoks suyu, göbek ve basen detokslar olarak çeşit çeşit olsa da uygulanma nedenleri aynı. Peki siz detoksa ihtiyacınız olduğunu nasıl anlayacaksınız? Bütünsel tıp uzmanı ve yazarı Frank Lipman, gıdaların şifalı güçleri üzerine derinlemesine çalışmalar yapmış. Lipman, birtakım semptomlara sahip olan hastalarının, detoksa ihtiyacının olduğu ve detoks sayesinde sağlıklarına kavuşabileceklerini söylüyor. O semptomları anlattık.

30 Aralık 2020, Çarşamba 15:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 1. Uyku problemleri

1. Uyku problemleri

Yediğimiz ve içtiğimiz birçok maddede uyku inhibitörleri bulunuyor. Alkol veya kafein gibi içecekler veya duyarlı olduğumuz farklı besinler uyku döngümüzü etkileyebilir, uykuya dalmamızı engelleyebilir ve derin uykunun önüne geçebilir. Lipman’ın araştırmalarına göre detoks yaparak bu hassasiyetlerimizin farkına varabiliriz.


2. Konsantrasyon sorunları

2. Konsantrasyon sorunları

Gıda alerjileri kendini farklı şekilde belli edebilir. Zihinsel bulanıklık ve çeşitli konsantrasyon sorunları, alkol, kafein, gluten, rafine karbonhidrat ya da başka besinlere karşı vücudunuzda gelişen bir alerjinin sonucu olabilir.

 3. Nefes kokusu

3. Nefes kokusu

Eğer nefesinizin kötü koktuğunu hissediyorsanız, bu disbiyozun belirtisi olabilir. İyi ve kötü bakteriler (maya ve candida) arasındaki denge bozulmuşsa bu da nefes kokusuyla kendini belli edebilir. Detoks yaparak bağırsak florasındaki dengeyi yeniden sağlamanız mümkün.

 4. Cilt renginde koyulaşma, matlaşma, sivilce ve morluklar

4. Cilt renginde koyulaşma, matlaşma, sivilce ve morluklar

Unutmayın ki yediklerimiz cildimize de yansır. İşlenmiş gıdalara, süt ürünlerine ve şekere beslenmenizde yoğun bir şekilde yer veriyorsanız, cildinizde parlaklık kaybı ve sivilce gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin aknelerin en büyük sebebi şekerdir.

5. Nedeni bilinmeyen ağrılar

5. Nedeni bilinmeyen ağrılar

Standart Amerikan diyeti vücutta eklem ağrısı şeklinde ortaya çıkabilen iltihaba neden olabilir. Rafine un ve şeker bu iltihabı tetikler. Hayatınızdan bu gıdaları çıkarak ağrıları azaltabilirsiniz.

 6. Kronik sinüzit tıkanıklığı

6. Kronik sinüzit tıkanıklığı

Süt ürünleri gibi bazı gıdalar sinüziti tetiklese de farklı gıdalar da sinüzit iltihabına neden olabilir. Lipman’a göre, size iyi gelmeyen bu gıdaları tespit ederek kronik sinüzitten kurtulabilirsiniz.

 7. Regl öncesi sendrom (PMS)

7. Regl öncesi sendrom (PMS)

Baş ağrısı, duygusal hassasiyet, sinirlilik ve gerginlik, karın ve bel ağrısı gibi şikayetler regl dönemi öncesinde ortaya çıkan sendromlar arasında yer alıyor. Eğer siz de bu semptomlara sahipseniz muhtemelen şeker, beyaz un ve işlem görmüş gıdaları çokça tüketiyorsunuz. Bu gıdalardan arınmış bir beslenme planı uygulayamıyorsanız, hormonlarınız da kontrolden çıkabilir.

 8. Kahve, şarap, peynir ve çikolata gibi gıdalara bağımlılık

8. Kahve, şarap, peynir ve çikolata gibi gıdalara bağımlılık

Dengeli beslenmek isterken bir yandan da çikolata, peynir, şarap ve kahve gibi yiyecek ve içecekleri daha fazla tüketmeyi arzu ediyorsanız bu da dengenizi bozabilir.

 9. Sinirlilik ve yorgunluk

9. Sinirlilik ve yorgunluk

Kendinizi yorgun, sinirli ya da enerjisi tükenmiş hissediyorsanız bu muhtemelen yediklerinizden ya da beslenme zamanlamanızın yanlışlığından kaynaklanıyor. Eğer gün boyu işlenmiş ve rafine edilmiş gıdalar tüketiyorsanız yakınlarınızın size tahammül etmesi biraz zorlaşabilir.


 10. Sürekli hastalanmak, soğuk algınlığına yakalanmak

10. Sürekli hastalanmak, soğuk algınlığına yakalanmak

Bağışıklık sistemimizin yaklaşık yüzde 70’i bağırsaklarımızla ilgili olduğu için yakalanacağız grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar bağırsak floranızı da etkiler. Bu da detoks gereksinimi anlamına geliyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 3 günlük detoks: 1-3 Ocak'a özel kolay detoks