Dünya Dünyanın konuştuğu değişim! 5 yılda 190 kilo verdi

Dünyanın konuştuğu değişim! 5 yılda 190 kilo verdi

Paylaş
Dünyanın konuştuğu değişim! 5 yılda 190 kilo verdi

ABD'li Teresa Parent, 5 yılda verdiği kilolarla gündemde. 44 yaşındaki kadının sosyal medyada paylaştığı inanılmaz değişim, görenleri hayrete düşürüyor. Daha önce günde 10 bin kalori alarak beslenen Parent, yeni hedefini gözyaşları içinde açıkladı.

44 yaşındaki ABD'li kadın Teresa Parent, verdiği kilolarla adeta görenleri hayrete düşürüyor. Hayatı boyunca sağlıksız beslenen Teresa, 2001'de erkek kardeşini, 2003'te de annesini kaybetti. Bu kayıplar, onu daha çok yemeye sevk etti. Teresa, o dönemde günde 10 bin kalori alıyordu. Bunun bir sonucu olarak da 2016'da kalp krizi geçirdi. 

Haberin Devamı

Doktora gittiğinde 260 kilo olan Teresa, eğer kilosunda ve yaşam tarzında değişiklik yapmazsa 5 yıl içinde öleceğini öğrendi ve harekete geçti.

Teresa, mide küçültme ameliyatına girmeden önce sıkı bir diyet ve egzersiz programına başladı. Belli ölçüde kilo veren Teresa, sonrasında ameliyata alındı. Obezite ameliyatının ardından konuşan Teresa, "İlk kez kendimi küçük hissediyorum" dedi. 

GÖZYAŞLARI İÇİNDE AÇIKLADI

Fakat Teresa'nın ameliyat serüveni daha bitmemişti. Zira kilo verdiği için vücudunda sarkık deriler oluştu. 1.1 milyon kişi tarafından izlenen videoda deri gerdirme operasyonuna girmeye hazırlandığını belirten ABD'li kadın duygusal anlar yaşadı.


KİLO VERMENİN BİLİMSEL FORMÜLÜ

Nottingham Trent Üniversitesi'nde görev yapan Bilim insanları daha çok Kalori yakmayı sağlayan yöntemi belirlemeyi başardı. Çalışma kapsamında gönüllülerden bisiklet sürmeleri istendi.

Haberin Devamı

Bir gruptan 7 saat aç kalmaları ve daha sonra egzersiz yapmaları istendi. Diğer grup ise aynı işlemi 2 saat aç kaldıktan sonra gerçekleştirdi.

İki gruptaki katılımcılar akşam 18.30'da aynı egzersizleri yaptı ve ekip egzersiz sonrası çeşitli ölçümler yaptı.
Sonuçlar, daha uzun süre aç kalan grubun diğer ekipteki katılımcılara oranla yüzde 70 daha fazla kalori yaktığını gösterdi.

ALINAN KALORİYİ DE AZALTIYOR

Aynı araştırmaya göre, aç karnına egzersiz yapanların akşam yemeğindeki kalori alımı yaklaşık 100 kalori daha fazlayken, egzersiz yapıldığında tüm gün boyunca alınan kalori ortalama 440 kalori daha az oldu.

Akşam egzersizinden önce bir süre aç kalmak egzersiz sırasında yakılan yağ miktarını artırması ve gün içinde yenen kalori sayısını azaltması nedeniyle sağlığın bazı unsurlarına fayda sağlayabilir.