depresyon belirtileri

depresyon belirtileri Haberleri

depresyon belirtileri haberleri sayfasında depresyon belirtileri haberlerini bulabilir tüm depresyon belirtileri haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. depresyon belirtileri haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 16 haber bulunmaktadır.

Pandemi döneminde ergenlere yaklaşım nasıl olmalı?

Pandemi döneminde ergenlere yaklaşım nasıl olmalı?

İçerisinde bulunduğumuz pandemi döneminin her yaş için pek çok zorluğu beraberinde getirdiğini belirten uzmanlar, bu süreçte özel bir dönemden geçen ergenlerin de farklı sorunlar yaşayabileceğine işaret ediyor. Okul ve akran iletişiminin azalmasıyla ortaya çıkan izolasyonun yalnızlık ve depresyon belirtilerine yol açtığına dikkat çeken uzmanlara göre, bu dönemde gencin arkadaşlık edinmesi ve sosyal ilişkiler kurması desteklenmeli.
Corona virüs çocuklarda depresyona yol açabilir

Corona virüs çocuklarda depresyona yol açabilir

Depresyon çağımızın hastalıklarından biri olarak adlandırılıyor. Son zamanlarda ise çocuklarda depresyon görülme sıklığı iki kat arttı. Uzmanlar, pandemiyle birlikte aileleriyle daha fazla vakit geçiren çocukların, ebeveynlerinin normalden fazla beklentiye girmesi nedeniyle içe kapandığını düşünüyor. Bu durumda ailelerin yapması gereken en önemli şey ise çocuklardan beklentilerini minimum düzeyde tutmaları.
Depresyon nasıl tedavi edilir? Depresyon ilaçları ne kadar süre kullanılmalı? Depresyon belirtileri

Depresyon nasıl tedavi edilir? Depresyon ilaçları ne kadar süre kullanılmalı? Depresyon belirtileri

Depresyon zaman zaman herkesin muzdarip olabildiği bir hastalık. Peki depresyon nasıl tedavi edilir? Depresyon ilaçları ne kadar süre kullanılmalı? Yoga, akupunktur, nefes terapisi depresyonu tedavi eder mi? Depresyon kendiliğinden geçer mi? Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kaan Kora, depresyon ile ilgili merak edilenleri yanıtlıyor.
Kadınlarda depresyon belirtileri erkeklerden daha farklı

Kadınlarda depresyon belirtileri erkeklerden daha farklı

Depresyon üzüntü, boşluk hissi, önceki zevk aldığı etkinliklerden zevk alamama, kilo kaybı ya da kilo artışı, uykusuzluk ya da aşırı uyuma, yorgunluk, bitkinlik ve intihar fikirleri ile kendini gösteriyor. Uzman Psikolog Naciye Tokaç, depresyonun cinsiyete göre değişim gösterdiğini söylüyor. Tokaç, "Diğer birçok psikolojik sorunlarda olduğu gibi her ki cinsiyet de depresyonu yaşamaktadır. Ancak gerek risk faktörleri, gerek depresyonu yaşama biçimi ve tedaviye başvurma açısından kadın ve erkekler farklılık göstermektedir" dedi ve depresyon belirtileri hakkında konuştu.
Çocuk ve ergenlerde bedensel yakınmalar depresyon belirtisi olabilir

Çocuk ve ergenlerde bedensel yakınmalar depresyon belirtisi olabilir

Depresyon sadece yetişkinlere yönelik bir hastalık değildir. Çocuklar ve ergenlerde de depresyon gelişebilir. Ebeveynler çoğu zaman depresyonun belirtilerini tanımakta zorlanabiliyor. Bu durum tanı konulmamasına ve tedavi sürecinin gecikmesine neden olabilir. Psikiyatri Uzmanı ve Psikoterapist Dr. Adnan Çoban çocuklarda ve ergenlerde depresyon belirtileri ve tedavi sürecini anlattı.
Depresyona sürükleyen 6 hastalık

Depresyona sürükleyen 6 hastalık

Genellikle ruhsal problemlerden kaynaklanan depresyon, bazı hastalıklarla da tetiklenebiliyor. Hastalıklar hem beyin kimyasında yaptığı bozulmalarla hem de ruhsal yapıya bindirdiği ek yükle depresyona yol açıyor ve mevcut hastalığın tedavisini zorlaştırıyor. Peki depresyona sürükleyen hastalıklar hangileri? Depresyon neden olur? Depresyonun belirtileri neler? Depresyondan çıkmak için neler yapılmalı? Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan, depresyona sürükleyen 6 hastalığı ve depresyona karşı yapılması gerekenleri anlattı.
Salgında depresyon baş rolde

Salgında depresyon baş rolde

Psikolog Fahriye Nuşin Akbaş, corona virüs salgını döneminde depresyonun baş rolde olduğuna değinerek, ''Her bireyin stresle başa çıkma yöntemi farklıdır. Hayattan zevk alamama, geçmeyen ağrılar, konsantrasyon bozukluğu, düşünce olarak durumuyla ilgili çaresizlik ve karamsarlık içinde olması, uyku ve iştahın bozulması gibi birçok belirti çatısında yer alır'' dedi.
Depresyondan kurtulmanın 13 yolu

Depresyondan kurtulmanın 13 yolu

Depresyon modern zamanların en yaygın sağlık problemlerinden birisi haline geldi. Depresyon kadın erkek fark etmeksizin her yaşta ortaya çıkabiliyor. Ancak her üzüntülü durum depresyon değil. Bir kişiye depresyon tanısının konulabilmesi için en az 2 hafta depresyon belirtileri göstermesi gerekiyor. Uzman Klinik Psikolog Emine Fettahoğlu depresyonun nedenlerini ve kurtulmanın 13 yolunu anlattı.
Doğum sonrası depresyon hakkında bilmeniz gereken her şey

Doğum sonrası depresyon hakkında bilmeniz gereken her şey

Doğum sonrasında anneler kendilerini üzgün, endişeli ve yorgun hissedebilir. Yeni doğum yapmış annelerde bu çok yaygın görülen bir durumdur. Ancak bazı annelerde bu durum daha ağır yaşanabiliyor. Hüzün ve kaygı yanında duygulanımda da dalgalanmalar hisseden annelerde süreç içerisinde psikolojik sorunlar hayatı olumsuz etkileyebilir. Peki, Doğum sonrası depresyon nedir? Yeni doğum yapmış annelerde depresyon belirtileri nelerdir? Doğum sonrası depresyon ne kadar sürer? Doğum sonrası depresyonun nedenleri nelerdir? Doğum sonrası depresyon nasıl tedavi edilir? Psikolog Merve İlikçi İygün, doğum sonrası depresyona dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Geç de olsa kışın gelmesi, sağanak yağmurların başlaması ve soğuk havaların kendini göstermesiyle birlikte bağışıklık sistemimiz gücünü yitirmeye başlıyor. Bu durum hastalıkların ve depresyon belirtilerinin baş göstermesine neden oluyor. Diyetisyen Melda Demiröz, bağışıklık sitemi nasıl güçlenir sorusunun cevabını açıklayarak yapılması gerekenleri anlattı.
Çocuklarda depresyon belirtileri nelerdir? Çocuklarda ruhsal sorunlar anlaşılır mı?

Çocuklarda depresyon belirtileri nelerdir? Çocuklarda ruhsal sorunlar anlaşılır mı?

Çocuklar yetişkinlerle aynı zihinsel sağlık koşullarının tümünü geliştirebilir. Çocuklarda kaygı bozuklukları, dikkat eksikliği- hiperaktivite bozukluğu, anksiyete, depresyon belirtileri ve mental rahatsızlıklar sıklıkla görülüyor. Ve çoğu yetişkin de akıl sağlığı ile ilgili işaretleri ve semptomları bilmiyor. Ebeveynlerin çocuklarında ruhsal sorunları tanımlaması zor olduğu için çocuklar ihtiyaç duydukları yardımı alamıyor. Peki, Çocuklarda en sık görülen psikolojik sorunlar nelerdir? Çocuklarda depresyona yol açan nedenler nedir? Aileler çocuklara nasıl yaklaşmalı? Çocuklarda ruhsal sorunlar anlaşılır mı? Uzman Klinik Psikolog Müjde Yahşi çocuklarda görülen ruhsal problemlerin belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemlerini anlattı.
Gençlerin ve ergenlerin en sık karşılaştığı 5 ruhsal sorun

Gençlerin ve ergenlerin en sık karşılaştığı 5 ruhsal sorun

Ebeveynlerin çoğu aynı dertten muzdarip; kimi, çocuklarının ergenlik döneminde başlayan ‘huy’ değişikliklerini kabullenemiyor, kimi geçmişe atıfta bulunarak ‘bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu’ deyip şaşkınlık ve kızgınlıkla yaklaşabiliyor. Üstüne bir de, ergenlikte ortaya çıkabilen çeşitli ruhsal bozukluklar ve sorunların eklenmesi, aileleri fazlasıyla telaşlandırıyor. Peki, Ergenlikte karşılaşılan ruhsal sorunlar nelerdir? Ergenlikte depresyon belirtileri nelerdir? Çocukları zararlı alışkanlıklardan nasıl koruruz? Ergenlikte yeme bozuklukları ruhsal sorunlardan mı kaynaklanır? Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Evren Tufan ergenlik dönemi ruhsal orunlarını ve çözüm yollarını anlattı.
Depresyon hakkında bilmeniz gereken her şey: Nedir, nasıl tedavi edilir?

Depresyon hakkında bilmeniz gereken her şey: Nedir, nasıl tedavi edilir?

Depresyon zaman zaman herkesin muzdarip olabildiği bir hastalık. Peki neden olur? Nasıl tanı konulur? Depresyonun tedavisi mümkün müdür? Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Kaan Kora, depresyon ile ilgili merak edilenleri yanıtlıyor.
Hamilelikte depresyon belirtileri

Hamilelikte depresyon belirtileri

Uzmanlar uyarıyor: Gebelik öncesi, sırası ve sonrasındaki depresyon belirtilerine dikkat edin<br />  <br />  
Depresyonun nedeni fizyolojik mi?

Depresyonun nedeni fizyolojik mi?

Bilim insanlarının son araştırması depresyon yaşayan kişilerde iltihap oranının yüksek olduğunu, iltihaplı vücutlarda da depresyon belirtileri gözlemlendiğini ortaya koydu
Hamilelikte depresyona dikkat

Hamilelikte depresyona dikkat

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Kartalcı, kadınların yaklaşık beşte birinin hamilelik döneminde depresyon belirtileri gösterdiğini bildirdi