Terapi

Terapi Haberleri

Psikolojik sorunlar cinsel ilişki performansını etkiler mi?

Psikolojik sorunlar cinsel ilişki performansını etkiler mi?

Cinsel işlev bozukluğu kişilerin sosyal hayatını zora sokan bir rahatsızlık. Peki psikolojik sorunlar cinsel ilişki performansını etkiler mi? Aile ve çift terapisti uzman psikolog Naciye Tokaç yaptığı açıklamada, “Cinsellik toplumumuzda ayıp, yasak olarak görülen ve konuşmaktan kaçınılan bir durumdur. Konuşulmayan bu durum, ilk cinsel deneyimle karşılaşıldığında bireylerde kaygı ve korku duygusunu ortaya çıkarmakta ve çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Cinsellik derin bir doyum ve büyük bir yücelme duygusu yaratabilirken büyük ruhsal, duygusal ve fiziksel yaralar açma gücüne de sahiptir” diyor.
Vajinismus nasıl anlaşılır? (Vajinismus belirtileri ve tedavisi)

Vajinismus nasıl anlaşılır? (Vajinismus belirtileri ve tedavisi)

Kadınlar arasında en sık görülen cinsel problemlerden biri vajinismus. Cinsel ilişkiye girememe hastalığı olarak da bilinen vajinismus, kadınların ilişki sırasında acı çekmesine neden olabiliyor. Vajinismus nasıl anlaşılır? Tedavisi var mı? Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, cinsel terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser vajinismus belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Çocuklar oyun terapisiyle normalleşecek

Çocuklar oyun terapisiyle normalleşecek

Yeni normalleşme süreci ile birlikte hayat, kademeli bir şekilde normale dönüyor. Tüm tedbirler eşliğinde corona virüs sürecinden normal hayata geçerken, karantina döneminin ve bundan sonraki sosyal hayatın çocukların psikolojisinde yarattığı yıpratıcı etkiler nasıl tamir edilecek? Özel Eğitim Öğretmeni, Floortime Terapisti ve Psikoterapist Mine Ağır, çocukların oyun terapisi ile nasıl normalleşebilecekleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Unutkanlığın nedeni depresyon ve aşırı teknoloji kullanımı olabilir

Unutkanlığın nedeni depresyon ve aşırı teknoloji kullanımı olabilir

Nöroloji Uzmanı Dr. Ümit, bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin kullanımının unutkanlık probleminin gençlerde görülmesinin en büyük nedenlerinden olduğunu söyledi. Medicana Avcılar Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Sevinç Ümit, "Unutkanlık probleminin gençlerde görülmesinin en büyük nedenlerinden olan bilgisayar ve telefon gibi teknolojik aletlerin kullanımının sınırlandırılması ile unutkanlık probleminin bir miktar önüne geçilebileceği düşünülüyor" dedi.
Ayak bakımı için kullanılacak en etkili 5 ürün

Ayak bakımı için kullanılacak en etkili 5 ürün

Sandaletler ve terlikler meydana çıkmaya başladı. Güzel ayaklar ve güzel tırnaklar şart artık. Evde ayak bakımı ise insana terapi gibi gelen bir şey. Ancak En iyi ayak bakım kremini, ayak bakımı için bitkisel yağları bulmak oldukça zor. Ayak bakımı için iy bir rehber farz yani. İşte ayak bakımı için kullanılacak en etkili 5 ürün!
Mindfulness (bilinçli farkındalık) hakkında merak edilen 10 şey

Mindfulness (bilinçli farkındalık) hakkında merak edilen 10 şey

Modern hayat şartları kendi iç dünyamızı kontrol etmemizi daha da zorlaştırıyor. İş hayatı, özel hayat derken kendimizi dinlemiyor ve kelimenin tam anlamıyla "otomatik pilot"ta yaşıyoruz. Mindfulness, yani bilinçli farkındalık, son dönemde popülerleşen bir düşünce yönetim sistemi. Mindfulness egzersizleri sayesinde şimdiki zamanı daha iyi algılayıp yaşam kalitemizi yükseltme şansı buluyoruz. İşte mindfulness hakkında merak edilen 10 şey.
Sanat terapisi nedir? Dinginleşmek için 5 sanat terapisi

Sanat terapisi nedir? Dinginleşmek için 5 sanat terapisi

Corona virüs döneminde artan anksiyete ve stres düzeyini azaltmak için çoğumuz kendisine bir uğraş buldu. Kimimiz resim yaptı, kimimiz günlük tuttu, kimimiz boyama yaptı. Hiç, "Bugün resim yaptım, iyi gelmedi" diyen birini duydunuz mu? 'Kendimizi eğlemek için' yaptığımızı zannettiğimiz tüm bu çalışmalar aslında birer sanat terapisi örneği. Sanat terapisi çeşitleri için uzman birinden yardım almanız da gerekmiyor üstelik. 1950’lerde ABD’de ortaya çıkan sanat terapisi, günümüzde dünya çapında hızla yayılıyor. İşte herkesin deneyebileceği 5 sanat terapisi çeşidi!
Kadınlarda idrar kaçırma sorunu, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma sorunu, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırma problemi, günlük hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardan biri. Çoğu kadın idrar kaçırma problemi nedeniyle özgüvensiz bir hayat sürüyor. Peki idrar kaçırma sorunun tedavisi var mı? Ameliyatsız idrar kaçırma tedavisi var mı? İdrar kaçırma ameliyatları neler? İdrar kaçırma neden olur? İdrar kaçırma probleminin belirtileri neler? Kadınlarda görülen idrar kaçırma türleri neler? Malatya Park Hospitaldan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Cinsel Terapist Op. Dr. Miray Sekkin Eser kadınlarda idrar kaçırma sorunu hakkında merak edilen her şeyi açıkladı.
Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz soruları cevaplıyor

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz soruları cevaplıyor

Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz, partnerleri tarafından üzülen, aldatılan, bir kenara atılan, can sıkılan okurlarının sorularını cevaplıyor. İlişkiyle ilgili problemleri anlatmak dünyanın en rahatlatıcı şeylerinden biri. Eğer gönül işlerinizi anlatacak bir arkadaşınız, anneniz, terapistiniz yoksa; Mehmet Coşkundeniz burada.
Cinsel içerikli rüya görmenin sebepleri

Cinsel içerikli rüya görmenin sebepleri

Cinsel içerikli rüyalar görmek zaman zaman hepimizin başına gelen bir durum. Peki neden cinsel içerikli rüyalar görürüz? Rüyada cinsel ilişkiye girmenin bir anlamı var mı? Cinsel içerikli rüyaların altında yatan birçok sebep olabilir. Çoğu zaman ne anlama geldiğini bilemediğimiz bu durumun altında yatan sebepleri Psikoterapist Dr. Cem Keçe açıkladı.
Kilo almak depresyona sokuyor

Kilo almak depresyona sokuyor

Depresyon mu kilo artışına sebep olur, kilo artışı mı depresyona sebep olur? Depresyonda antidepresan ilaç tedavileri kilo aldırır mı? Eğer ilaçlar depresyonu tedavi ediyorsa aldığım kilolardan sonra ben yine depresyona girer miyim? O zaman nasıl tedavi olacağım? Bu sorular depresyonun gelişmesinde ve tedavisinde sürekli soruluyor. Bunlara açıklık getirmek, kulaktan dolma bilgilerle kafamızın karışmasına engel olmasını sağlar. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney kilo ve depresyon arasındaki bağlantıyı açıkladı.
Cinsel ilişki sonrası kadınların en sık yaptığı 7 davranış

Cinsel ilişki sonrası kadınların en sık yaptığı 7 davranış

Cinsel ilişki öncesinde ve sonrasında kadın ve erkek davranışları farklılık gösteriyor. Her iki cinsiyetin de gerek hormonları gerekse yaşam tarzları cinsel ilişki sonrası davranışları etkileyebiliyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, cinsellik sonrası kadınların en sık yaptığı 7 davranışı açıkladı.
Cinsel ilişki sonrası erkeklerin en sık yaptığı 7 davranış

Cinsel ilişki sonrası erkeklerin en sık yaptığı 7 davranış

Cinselliğin başlamasından önce kadın ve erkeğin davranışları nasıl farklı ise, cinsellik sonrası da farklılık gösteriyor. Bu farklılıklar karşı tarafın çeşitli eleştirilerine neden olabiliyor. Cinsellik sonrası salgılanan oksitosin hormonu davranışları belirlemede etkin bir rol oynasa da "Erkekler seviştikten sonra neden soğur" sorusunun cevabını tam olarak veremiyor. Cinsel ilişki sonrası erkeklerde sıkça görülen bazı davranış türleri var. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, cinsellik sonrası erkeklerde en sık görülen 7 davranışı açıkladı.
Depresyona sürükleyen 6 hastalık

Depresyona sürükleyen 6 hastalık

Genellikle ruhsal problemlerden kaynaklanan depresyon, bazı hastalıklarla da tetiklenebiliyor. Hastalıklar hem beyin kimyasında yaptığı bozulmalarla hem de ruhsal yapıya bindirdiği ek yükle depresyona yol açıyor ve mevcut hastalığın tedavisini zorlaştırıyor. Peki depresyona sürükleyen hastalıklar hangileri? Depresyon neden olur? Depresyonun belirtileri neler? Depresyondan çıkmak için neler yapılmalı? Psikiyatrist-Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Emre Tan, depresyona sürükleyen 6 hastalığı ve depresyona karşı yapılması gerekenleri anlattı.
Yaz estetiği isteyenlere yol haritası

Yaz estetiği isteyenlere yol haritası

Estetik operasyonlarda kalıcı ve kusursuz sonuç elde etmek, sadece işlemlerin başarısıyla değil, iyileşme sürecinin de uygun bir ortamda geçirilmesiyle mümkün. Güneş ve deniz bu sürecin sağlıklı bir şekilde geçirilmesine olumsuz etki ediyor. Uzun süren iyileşme dönemi nedeniyle bazı cerrahi operasyonların yazın yaptırılması ciddi riskler taşıyor. Bu haftaki yazımda size yaz aylarında uygulanabilecek ve uygulanamayacak operasyonları anlatacağım.
Cinsel ilişkide çekingen davranmanın 8 nedeni

Cinsel ilişkide çekingen davranmanın 8 nedeni

Cinsellik hayatın bir parçası. Özellikle cinsellikle ilgili bilginin az olması, insanların yatakta daha utangaç davranmalarına ve cinsellikten çekinmelerine yol açabiliyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney cinsel ilişkide çekingen davranmanın 8 nedenini ve çekingenliğin nasıl ortadan kaldırılabileceğini anlattı.
Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebilir

Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebilir

Obezite çağın en önemli sağlık problemlerinden bir tanesi. Vücut kitle indeksine göre 30'un üzerinde sonucu çıkanlar obez, 40 üzerindekiler ise morbid obez olarak kabul ediliyor. Hastalığın temel nedenleri kontrolsüz sınırsız yemekten geçmektedir aynı zamanda şeker ve yağ tüketiminin fazla olması da obezite hastalığına yol açabilir. Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Akupunktur, Ozon Terapi Uzm. Dr. Figen Atak, tek başına diyet düzenlemesinin kilo vermede yeterli olmadığını belirtti. Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebiliyor. Peki mezoterapi nedir, kimlere uygulanır?/ posta.com.tr-ÖZEL
Aşırı fedakarlık psikolojik bir problem mi?

Aşırı fedakarlık psikolojik bir problem mi?

Fedakârlık, gerektiği miktarda yapıldığında insanlara kendilerini iyi hissetme fırsatı sunar. Peki ya aşırı fedakâr insanlar? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, aşırı fedakârlığın bir sorun olduğunu ve özellikle psikolojik problemler yaşayan insanlarda göründüğünü söyledi.
Refleksterapi nedir? Refleksterapi nasıl yapılır?

Refleksterapi nedir? Refleksterapi nasıl yapılır?

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gereken bugünlerde uygulanabilecek alternatif yöntemlerden birisi de refleksterapi. Peki, refleksterapi nedir? Refleksterapi nasıl yapılır? Refleksterapi nerelere uygulanır? Yrd.Doç. Dr. Gamze Şenbursa, refleksterapinin faydalarını ve uygulanma alanlarını anlattı.
Erkeklerin cinsellikle ilgili 9 endişesi

Erkeklerin cinsellikle ilgili 9 endişesi

Cinsellik zaman zaman kaygıları da barındıran bir durum. Her ne kadar cinselliğin mekanik bir yönü olsa da birçok şey beynimizde şekillenir. Cinsel isteğin oluşması, uyarılma ve orgazm beynimizde oluşur. Doğal olarak da zihnimizdeki sorular cinselliği etkiliyor. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney erkeklerin cinsellikle ilgili en çok yaşadığı 9 endişeyi açıkladı.