diş bakımı

diş bakımı Haberleri

diş bakımı haberleri sayfasında diş bakımı haberlerini bulabilir tüm diş bakımı haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. diş bakımı haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 22 haber bulunmaktadır.

Ağız kokusunu gidermenin 10 yolu

Ağız kokusunu gidermenin 10 yolu

Birçok insanın sorunu olan ağız kokusu, kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum. Ağız kokusu, yediklerimizden ve içtiklerimizden kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Peki ağız kokusunu gidermenin hiç mi yolu yok?
Diş tartarı ve diş taşlarından kurtulmak için en doğal yöntemler nelerdir?

Diş tartarı ve diş taşlarından kurtulmak için en doğal yöntemler nelerdir?

Diş tartarının diğer adı diş taşıdır. Dişlerde gıda kalıntısı birikmesi, bakteriler, genetik, diş ipi kullanmama, diş fırçalama alışkanlığı edinmeme gibi nedenlerden dolayı dişlerde zamanla tartar ve plak oluşumu gerçekleşir. İşte diş tartarı, diş taşını temizlemek için doğal çözümler...
Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?

Gebelik öncesi tedavi edilmemiş ciddi dişeti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olma riski vardır. Bu nedenle gebelik öncesi iyi bir ağız hijyeni rutininin kazanılmış olması ve diş eti tedavilerinin yapılmış olması önemlidir. Peki, hamilelik döneminde ağız ve diş bakımı nasıl olmalıdır?
Ağız ve diş bakımına dair doğru bilinen 10 yanlış

Ağız ve diş bakımına dair doğru bilinen 10 yanlış

Diş bakımı en fazla kafa karışıklığının bulunduğu alanlardan biri. Çünkü haftada ya da ayda bir uyguladığımız bir işlem değil. Günde en az iki kere dişlerimizi fırçalıyor, ağız bakımızı yapıyoruz. Peki yanlış bildiklerimiz yok mu? Elbette. Ağız ve diş bakımındaki yanlışlıklar pek çok sorununun başlangıcını tetikleyebilir. Ağız ve diş bakımına dair yanlış bilinenleri listeledik.
Gülüş tasarımı kalıcı mıdır?

Gülüş tasarımı kalıcı mıdır?

Hastaların son zamanlarda oldukça ilgilendiği gülüş tasarımı, diş hekimine geliş amaçlarından biri olmaktadır. Hastalar rahatça gülümsemek, dişlerini göstermek istemektedir. Gülüş tasarımı sonrası hastalar rahatça gülebilmektedir. Gülüş tasarımı kişiye özgün bir çalışma olduğu için hastanın diş ve diş etlerine ne kadar iyi bakacağına bağlı olarak kalıcılığı değişmektedir. Uzun yıllar güzel gülüşlere sahip olmak isteyen hastaların ağız ve diş bakımına dikkat etmesi gerekmektedir.
Çocukların diş sağlığı için anne ve babalara öneriler

Çocukların diş sağlığı için anne ve babalara öneriler

Bebeklik döneminden çıkan dişlerden itibaren çocuklarda diş bakımı oldukça önemli. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, çocukların ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için anne ve babalara çok önemli tavsiyelerde bulundu.
Hamilelik sırasında ağızda ne gibi değişiklikler olur?

Hamilelik sırasında ağızda ne gibi değişiklikler olur?

Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler diş etlerinizi daha hassas yapabilir ve bazı diş rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamilelik sırasında bulantı ve buna bağlı olarak kusma, mide asitlerini ağzınızda bırakabilir. Mide asidi diş minesini aşındırabilir ve hamilelik öncesi mevcut çürükler ile beraber dayanılmaz diş ağrılarına neden olabilir. Peki, hamilelikte diş bakımı nasıl yapılmalı? Diş Hekimi Zafer Kazak gebelik öncesi tedavi edilmemiş diş eti rahatsızlıklarını ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
Takma diş kullananlar dikkat!

Takma diş kullananlar dikkat!

Corona virüs nedeniyle evlerine kapanan insanlar, diş sağlığını yeterince önemsemiyor. Diş fırçalamanın dışarı çıkınca, sosyal bir eyleme katılınca yapılan bir kişisel temizlik olduğu algısı karantinada zirve yaptı.
Gömülü 20'lik diş çekilmezse ne olur?

Gömülü 20'lik diş çekilmezse ne olur?

20 yaş dişleri, çoğu insanın yaşadığı büyük bir problem. Çıkma zamanı geldiği halde diş etini delemeyen 20 yaş dişleri şişme, enfeksiyon, çürük ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle 20 yaş dişleri probleminiz olmadan bir diş hekimine başvurmanızda fayda var.
Çocuklarda sağlıklı ağız bakımı için 9 ipucu

Çocuklarda sağlıklı ağız bakımı için 9 ipucu

Sağlıklı dişler çocuğun gelecekteki genel sağlığı için önemlidir. Doğum anından itibaren sağlıklı dişlere sahip olmak ileride ağız ve diş sağlığı problemlerini aza indirmenin en iyi yoludur. Bebeklikten yetişkinliğe kadar olan süreçte doğru ağız bakımı alışkanlığı hem diş kayıplarını önlüyor hem de diş diziliminin düzenli olmasını sağlıyor. Diş hekimi Pertev Kökdemir çocuklarda diş ve diş etlerini sağlıklı tutmaya yarayacak ipuçlarını anlattı. İşte çocuklarda sağlıklı ağız bakımı için 9 ipucu...
Yaşlıya 'sağlıklı' hayat

Yaşlıya 'sağlıklı' hayat

Ailesiyle veya evinde yalnız yaşayan emekli ve yaşlılar bir süre sonra ihtiyaçlarını tek başına gideremez hale geliyor. İhtiyaç sahibine yardım eli uzatan belediyelerin, saç kesiminden diş bakımına, ev temizliğinden yemek pişirmeye kadar evde verilen hizmetlerinden nasıl yararlanabilirsiniz? İşte bütün detaylar...
Ağız sağlığının temeli çocuklukta başlıyor

Ağız sağlığının temeli çocuklukta başlıyor

Dişleri ve diş etlerini korumak ömür boyu süren bir sorumluluktur. Çocuklara ağız hijyeni alışkanlıklarını ne kadar erken öğrenirse uzun süreli sağlık sorunlarından da korunmuş olur. Peki, Çocuklarda diş bakımı ile ilgili nelere dikkat edilmeli? Dr. Efe Kaya ağız ve diş bakımını anlattı.
Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat!

Hamilelik döneminde diş bakımına dikkat!

Hamilelik sırasındaki hormonal değişiklikler diş etlerinizi daha hassas yapabilir ve bazı diş rahatsızlıklarına neden olabilir. Hamilelik sırasında dişlerinize ve diş etlerinize bakmak, sağlıklı bir hamileliğin önemli bir parçasıdır. Hamilelik sırasında bulantı ve buna bağlı olarak kusma, mide asitlerini ağzınızda bırakabilir. Mide asidi diş minesini aşındırabilir ve hamilelik öncesi mevcut çürükler ile beraber dayanılmaz diş ağrılarına neden olabilir. Peki, hamilelikte diş bakımı nasıl yapılmalı? Diş Hekimi Zafer Kazak gebelik öncesi tedavi edilmemiş diş eti rahatsızlıklarını ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
Gebeliğin 10. haftasında neler oluyor? Hamilelikte diş ağrıları neden olur?

Gebeliğin 10. haftasında neler oluyor? Hamilelikte diş ağrıları neden olur?

Hamileliğin 10. Haftasında olanlar ilk trimestrın (ilk 12 hafta) sonuna yaklaşıyor. Hamilelik fikrine yavaş yavaş alışmış oluyorsunuz. Bebek bekleyen anneler bu dönemde uterusun büyümesiyle birlikte bir iki kilo alabilir. Hala kusmalar ve bulantılar da devam ediyor olabilir. Hamilelerde birtakım rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Bunların başında diş ağrıları geliyor. Peki, Hamilelikte diş ağrıları neden olur? Diş bakımı nasıl olmalı? Hamilelikte hangi minerallere önem verilmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Pınar Yalçın Bahat gebeliğin 10. haftasında diş ağrıları ve bakımı hakkında bilgi verdi.
Diş bakımı bebeklikte başlamalı

Diş bakımı bebeklikte başlamalı

Doç. Dr. Ceyhan Altun, "Diş bakımı bebeklikte başlamalı. Bebeğin bakımını üstlenen bireylerin ağız içerisinde çürük yapıcı mikroorganizmalar varsa, bu mikroplar çocuğa geçmektedir" dedi
Diş sağlığı hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Diş sağlığı hakkında doğru bilinen 10 yanlış

Diş sağlığını korumak için farkında olmadan yapılan yanlışların ağız ve diş sağlığı üzerinde etkisi büyük. Dişlerin, dişleri destekleyen diş etlerinin ve kemiğin de aynı düzeyde sağlıklı olması gerekir. Ancak özellikle ağız ve diş bakımında öyle çok hata yapılıyor ki! Üstelik “Doğru Bilinen Yanlışlar” hem vakit kaybettiriyor hem de sağlıktan ediyor. Diş Hekimi Alper Çıldır ağız ve diş bakımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.
Hamilelikte diş tedavisi yapılabilir mi? Diş bakımı nasıl olmalı?

Hamilelikte diş tedavisi yapılabilir mi? Diş bakımı nasıl olmalı?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Ebru Alper; Hamilelikte diş bakımını ''Biliyor musun?'' için açıkladı; Hamilelikte diş tedavisi yapılabilir, hatta yapılmalıdır. Hiç bir şekilde çürük ya da dolgusu gereken tedavisi gereken bir dişi hamileyiz diye erteleyip bekletmek doğru değildir. Çünkü dişteki çürük ve enfeksiyon sistemik olarak vücuda yayılabilir ve çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu yüzden biz gebelerimize mutlaka bir diş kontrolü yaptırmalarını diş eti bakımını, temizlik yapımını ve çürük diş ve dolgu gibi tedavilerin yapılmasını öneriyoruz. Gebeler diş bakımına özen gösterilmeli, diş fırçalanırken artan kanamalar için muhakkak doktora gösterilmeli, diş eti problemleri hamilelik döneminde artar. Bu nedenle diş bakımı bu dönemde daha özenli olmalıdır. Diş ipi kullanılmalı, diş fırcalanmasına özen gösterilmelidir.  Detaylar ve Gebelik Süreci ile merak ettikleriniz için video dizimizi izleyebilirsiniz.  
Diş bakımında en çok yapılan hatalar

Diş bakımında en çok yapılan hatalar

Diş sağlığınızı korurken onlara zarar veriyor olabilirsiniz! İşte diş bakımında en sık yapılan 10 hata
Bu diş rahatsızlığı düşüğe yol açıyor!

Bu diş rahatsızlığı düşüğe yol açıyor!

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonal aktivite en üst düzeye çıkıyor. Birçok hormonun aktif olarak çalıştığı bu dönemde anne adaylarının ağız ve diş bakımına yeterli önemi vermeleri gerekiyor. Özellikle östrojen hormonunun diş eti iltihabı oluşumuna doğrudan etkisi bulunuyor
Düzenli diş bakımı ömrü uzatır

Düzenli diş bakımı ömrü uzatır

Düzenli ağız ve diş bakımı yaptırmak, genel vücut sağlığı açısından da çok önemli. Bakımlı bir ağız ve dişlere sahip olmak, mide ve bağırsak sorunlarından kalp rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa karşı koruyucu...