d vitamini

d vitamini Haberleri

d vitamini haberleri sayfasında d vitamini haberlerini bulabilir tüm d vitamini haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. d vitamini haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 162 haber bulunmaktadır.

D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini eksikliği belirtileri

D vitamini, vücudun hormona dönüştürdüğü kolesterol ve güneş ışığı sentezinden elde edilir. Doğal ışıkla temas etmeden kapalı odalara gittikçe daha fazla ulaşıyoruz. Bu nedenle vitamin eksikliği, medeniyet hastalıklarının dolaylı bir nedenidir. Yıllar geçtikçe güneşten çekindik, güneş kremi kullanmaya teşvik edildik, ancak güneşin eksikliğinin sağlığımızı son derece önemli olarak etkilediği ortaya çıktı…
Bilinçsiz D vitamini kullananlar kalbinize dikkat!

Bilinçsiz D vitamini kullananlar kalbinize dikkat!

Covıd-19 pandemisinde 1 yıldan uzun bir süreyi geride bırakmamıza rağmen salgının ne zaman biteceğine dair net bir öngörünün olmaması, aşılamanın tam bir yeterlilikte yapılamaması ve ciddi kayıpların devam etmesi halkı maske-mesafe kuralına ek arayışlara itti. İnsanlar bilimsel bir geçerliliği olup olmadığına bakmadan kulaktan dolma bilgilerle kendilerini koruyacağına inandıkları her yönteme başvurmaya başladılar. Bunlardan biri olan vücudun bağışıklığını güçlendirdiği bilinen D Vitamini kullanımı ciddi boyutta yaygınlaştı.
Koronavirüs aşısı olanlara D vitamini uyarısı

Koronavirüs aşısı olanlara D vitamini uyarısı

Ankara'da Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, vitaminlerin, aşının bağışıklık sistemini harekete geçirmesine yardımcı olabildiğini belirtip, "Aşının etkinliğini aldığımız vitaminler ve beslenme şeklimiz değiştirebilir, artırabilir" dedi.
Kalbi güçlendiren 6 doğal besin

Kalbi güçlendiren 6 doğal besin

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, sigara, stres ve fazla kilo derken günümüzde kalp hastalarının sayısı artıyor. Artık yaşa bakmayan, genç yaşlarda da kapıyı çalan kalp hastalıkları yaşam kalitesini ciddi oranda düşürürken, bütün dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karabulut kalp sağlığında etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmış besinleri açıkladı. İşte kalbi güçlendiren 6 doğal besin grubu.
Kolon kanserinden korunmak için nasıl yaşamalıyız?

Kolon kanserinden korunmak için nasıl yaşamalıyız?

Dünyada en yaygın kanserler arasında görülen kolon kanserlerine karşı uyarılarda bulunan Prof. Dr. İlker Sücüllü, "Düzenli egzersiz, folik asit, kalsiyum ve D vitamini takviyeleri, sigara içilmemesi, posalı gıda ile beslenmenin artırılması, kırmızı etten zengin diyet yerine Akdeniz mutfağının tercih edilmesi kalın bağırsak kanser gelişimi riskini önemli oranda azaltıyor" dedi.
Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat!

Pandemi dönemiyle birlikte son zamanlarda polikliniklere yüksek düzeyde D vitamini alan çocukların gelmeye başladığına dikkati çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Haytoğlu, "Çocuğunuza iyi bir şey yapalım derken onları bu vitamin toksisitesiyle karşı karşıya bırakabiliyorsunuz. D vitaminini fazla alan çocukta toksik doza ulaştığında vücutta kalsiyum birikmeye başlıyor. Kalsiyumun yüksek seyretmesi de çocukta ritim bozukluğuna yol açabiliyor" dedi.
Türkiye’de her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği var!

Türkiye’de her 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği var!

Covid 19 gösterdi ki güçlü bağışıklık sistemi sağlığın ve uzun yaşamın anahtarı rolünde. Her fonksiyonun düzenli çalışabilmesi için her yaşta özellikle D Vitaminini ihmal etmemek gerekiyor.
D vitamini ve demir eksikliği: D vitamini ve demir hangi besinlerde bulunur?

D vitamini ve demir eksikliği: D vitamini ve demir hangi besinlerde bulunur?

D vitamini ve demir eksikliği vücut fonksiyonlarının devam edebilmesini engeller.Bu vitaminlerin eksikliği ilerde ciddi sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Bu nedenlerden dolayı demir eksikliği ve d vitamini eksikliğinin giderilmesi önemlidir. Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük Budak,D vitamini ve demir hangi besinlerde bulunur sorusunu cevaplayarak d vitamini ve demir eksikliği hakkında ilaç gibi tavsiyelerde bulundu.
İleri baba yaşı otizmi tetikliyor

İleri baba yaşı otizmi tetikliyor

Günümüzde yaygın olarak karşılaşılan Otizm Spektrum Bozukluğu, “doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel farklılık” olarak tanımlanıyor. Otizmde genetik ve çevresel risk faktörlerinin araştırıldığını belirten uzmanlar, ileri baba yaşı, annenin hamilelikte geçirdiği enfeksiyonlar, hava kirliliği ve D vitamini eksikliğinin önemli faktörler arasında bulunduğuna dikkat çekiyor.
D vitamini nasıl kullanılır?

D vitamini nasıl kullanılır?

D vitamini eksikliğinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygın olarak görüldüğünü belirten Dr. Ebru Koç, vücudun bu vitamine her zaman ihtiyaç duyduğunu söyledi. Koç, “K2 vitamini, D vitamini ile beraber alındığında emilimin arttığına dair çalışmalar mevcut. Bu sebeple D vitamini, K vitamini ile beraber alınabilir” dedi.
D vitamini kanser metastazını önlüyor

D vitamini kanser metastazını önlüyor

Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömür Gökmen Sevindik, kolon ve meme kanserinde, yüksek D vitamini düzeyine sahip kişilerin daha az metastazla karşılaştıklarını söyledi. Sıcak bölgelerde yaşayan kişilerde, az güneş alanlara oranla daha az kanser ölümü görüldüğünü ortaya koyan çalışmaların olduğunu belirten Sevindik, “Bazı kanserlerde tedaviye başlamadan önce D vitamini düzeyini ölçüyoruz” dedi.
Salatayla doymuyorum diyenlere: Salatayı sevdiren tüyolar

Salatayla doymuyorum diyenlere: Salatayı sevdiren tüyolar

Salata çok güçlü bir lif kaynağı. B12, magnezyum, D vitamini eksikliği gibi pek çok sıkıntının sebebi yeşillikleri hayatımıza adapte etmemek. İntolerans geliştirdiğimiz besin gruplarını da bilmediğimiz için tatsız bir hayat standardı sürdürebiliyoruz. Özellikle diyet döneminde bolca salata tüketmek de yapabileceğimiz en iyi şey. Ancak pek çok kişi salatanın iştahlarını açmadığını, salatayla doymadıklarını söylüyor. Peki ne yapılabilir.
5 yaş altı çocukları etkiliyor: PFAPA sendromu nedir?

5 yaş altı çocukları etkiliyor: PFAPA sendromu nedir?

Özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda görülen, nedeni tam olarak açıklanamayan PFAPA sendromunun, tekrarlayan ateş, ağız içinde lezyonlar, farenjit ve boyunda lenf bezlerinin büyümesiyle ortaya çıktığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Öznur Yılmaz Gondal aileleri uyardı. Gondal, “Yapılan birkaç çalışmada, D vitamini eksikliğinin PFAPA sendromuyla ilişkili olabileceğini ortaya koymuştur” dedi.
Pandemi döneminde D vitaminin çocuklar için önemi

Pandemi döneminde D vitaminin çocuklar için önemi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, D vitaminin özellikle kış aylarında ve yaşadığımız pandemi sürecinde çok önemli olduğunu vurguladı ve hangi hastalıklarda koruyucu etkiye sahip olduğunu açıkladı.
D vitamini Covid-19 ile savaşıyor

D vitamini Covid-19 ile savaşıyor

Covid-19 salgını ile savaşan tıp dünyası, güçlü bağışıklık sisteminin önemi konusunda hemfikir. Bu süreçte D vitamini, önemini bir kez daha kanıtladı. Dr. Şevin Demir, virüsle savaşta güçlü ve sağlıklı olmak için vitamin depolarının dolu olmasını belirterek, D vitaminin hastalıktan korunma ve corona virüs tedavisi sürecine olumlu etkisine dikkat çekti.
Çin aşısı mı Sinovac mı, Alman aşısı BioNTech mi daha güçlü?

Çin aşısı mı Sinovac mı, Alman aşısı BioNTech mi daha güçlü?

Bu haftanın da sağlık gündeminin bir numaralı maddesi “COVID-19 aşıları” olacak. Osman Müftüoğlu Hürriyet'e Sinovac ve BioNTech aşılarını değerlendirdi, artılarını ve eksilerini yazdı. Çin aşısı mı yoksa Alman aşısı mı daha güvenilir? İşte o yazı...
Eksikliği, kemiklerin zayıflamasına neden oluyor

Eksikliği, kemiklerin zayıflamasına neden oluyor

D vitamini eksikliğinin, kemiklerin zayıflamasına neden olacağına dikkat çeken Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, bu durumun yetişkinlerde osteomalazi (kemik yumuşaması) çocuklarda ise raşitizme neden olduğunu hatırlattı. D vitamininin özellikle kemik erimesinin (osteoporoz) önlenmesinde yardımcı olduğunun altını çizdi.
Kovid-19'a yakalanan çocukların D vitamini eksik

Kovid-19'a yakalanan çocukların D vitamini eksik

Doç. Dr. Velat Şen, D vitamininin vücuttaki kalsiyum ve fosfat dengesini sağlayarak kemikleri güçlendiren bir molekül olduğunu ve bağışıklık sistemi üzerinde de çok önemli bir rolünün olduğunu söyledi.
Corona virüs hastalarında ölüm riskini azaltıyor

Corona virüs hastalarında ölüm riskini azaltıyor

Yeni Tip corona virüse (Covid -19) karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği yönünde olumlu etkileri olduğu bilinen D vitamini, son ayların en çok konuşulan konuları arasında yer alıyor. Sağlığımız için büyük önem taşıyan bu vitaminin fazlasının ise kandaki kalsiyum ve fosfor miktarında artışa neden olabileceğini vurgulayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Esra Mustafa, “Kanda yükselen kalsiyum vücudumuzda farklı organ ve dokularda birikerek birçok sağlık sorununa neden olur. Özellikle kas, sinir, sindirim sistemi, kalp ve böbrekler bu durumdan fazlasıyla etkilenir” ifadelerini kullandı.
Eklem ağrılarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir

Eklem ağrılarının nedeni D vitamini eksikliği olabilir

En iyi kaynağı güneş olan D vitamini eksikliğinde birçok sağlık sorununa yol açıyor. D vitamini eksikliği, kemiklerin zayıflamasını tetikliyor ve bunun bir sonucu olarak bitmek bilmeyen eklem ağrılarını ortaya çıkarıyor. Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, bu durumun yetişkinlerde osteomalazi (kemik yumuşaması) çocuklarda ise raşitizme neden olduğunu söylüyor.