Elif Bayram

29 Nisan 2021, Perşembe 12:12

Siz Fatma'yı gördünüz mü?

Hakan Muhafız, Atiye derken sıra Fatma'ya geldi. Evet evet Netflix'in Fatması'ndan bahsediyorum. İzlediniz mi? İzlemediyseniz kesinlikle izlemelisiniz. Zaten başlayınca bırakamıyorsunuz, tek solukta bitiyor. Başrolünde son zamanlarda Kırmızı Oda'daki Boncuk ve Camdaki Kız'daki Nalan rolüyle dilimizden düşmeyen Burcu Biricik var. Burcu Biricik bu kez görünmez bir kadından seri katile dönüşüyor.

Psikolojik drama tarzındaki bu dizide Burcu Biricik'in rol arkadaşları Uğur Yücel, Melis Sezen, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan, Olgun Toker, Gülçin Kültür Şahin ve Deniz Hamzaoğlu. Tek tek hepsinin müthiş oyunculuklarından bahsedecek olursam bu yazı baya uzar bu yüzden direk ana karakteremize yoğunlaşalım.

Fatma otizmli oğlunu çok üzücü bir kaza sonucu kaybetmiş ve eşi hapisten çıktıktan sonra ortadan kaybolmuş olan bir kadın. Dizi birçok konunun yanında otizmli çocuğu olan bir annenin yaşadığı sorunlara da yer veriyor ve otizmli çocukların eğitimde, çevrede, ailede karşılaştığı sorunlar çok detaylı olmasa da gerçek haliyle gözler önüne seriyor. Diğer bir taraftan da çocukluk döneminde cinsel istismara uğramış yetişkin bir kadının travmalarını göz önüne getiriyor.

Dizide en çok duyacağınız bir replik varsa o da şu: 'Zafer'i gördünüz mü?' Fatma ortadan kaybolan kocasını ararken ve bir yandan da evlere temizliğe giderken kendini karanlık bir dünyanın ortasında buluyor. Ama temizlik görevini karanlık dünyanın karanlık adamlarının üzerinde de sürdürmeye devam ediyor.

Baştan aşağı etkileyici bir oyunculuk, konu ve akışa sahip olan bu dizi şu tam kapanma dönemlerinde hem zamanın nasıl geçtiğini anlamamanıza neden olacak hem de birçok şeyi sorgulamanıza...

30 Aralık 2020, Çarşamba 12:20

Kerem Bürsin ve arkadaşları

Serenay Sarıkaya'dan ayrıldıktan sonra Kerem Bürsin kimle anılsa hepsine arkadaşım dedi. Bu isimlerin arasında Demet Özdemir, Hande Erçel vardı ve son olarak da Melisa Döngel de eklendi. Melisa Döngel de Kerem Bürsin'in Hande Erçel gibi rol arkadaşı. Geçen günlerde ikiliyle ilgili aşk iddiaları ortaya atıldı. İddia daha ortaya düşmeden Kerem Bürsin'den 'Arkadaşız' açıklaması geldi. Doğrudur, arkadaşındır. Ama yani illa ki bu isimlerin içinden biriyle flört ettin ya da sevgili oldun. Hepsi arkadaşın olamaz Kerem ya. Tamam cool'sun, hoşsun ama biraz da net ol. Come on man.

Net olmak demişken oyuncu Aslıhan Gürbüz net bir dilde 'Ben Kerem Kupacı ile evlenmedim' diyor. İnatla ikilinin evlendiği ve boşandığı konuşuluyor. Yahu kadın evlenmemiş işte kabul edin. Hayır evlense 'evlendim' der bir şey gizleyecek biri de değil.

Konudan konuya atlıyoruz madem devam :) Yıldız Tilbe'nin Kuşadası'nda bir çiftliği olduğu ve orada süt ürünleri ürettiği haberlerini görmüşsünüzdür. Ne güzel değil mi? Üretiyor, doğal yaşıyor falan. Çok güzel ama şuradan bile fırsat elde etmeye çalışanlar var ya. Kimler mi? Emlakçılar. Kadının çiftliğinin yakındaki yerlerin fiyatını iki katına çıkarmışlar. Ya bunu da kullanmayın be kardeşim!

Son konumuz da Seren Serengil. Biliyorsunuzdur Seren Serengil bir mide ameliyatı oldu, kilo verdi fıstık gibi oldu falan. Ama ameliyatın ardından yine birazcık kilo almış ki bence o hali de çok tatlıydı sonra da ikinci kez ameliyat olmuş. Bu durumu bazı doktorlar onaylamamış ama o yine de ameliyat olmuş. Sonuç olarak şu an hayatı tehlikede ve istediği zayıflık onu içten içe mahvediyor. Diyeceğim o ki tabii ki sağlıklı olalım, zayıflayalım ama hiçbir şeyi abartmayalım. Ameliyatı da, estetiği de, diyeti de. Önemli olan bunları yaptırmak ya da uygulamak değil ki. Sağlıklı yaşamı hayatınızın bir yerine yerleştirmezseniz ne yaparsanız yapın istediğinize ulaşamazsınız ya da böyle ulaştığınızı düşünürsünüz.

21 Aralık 2020, Pazartesi 11:48

Biraz da Tülin Özen'i abartalım! O ekranlarımızın psikoloğu!

Sosyal medyada bir akım var ya 'Biraz da x kişisini abartalım' şeklinde. İşte ben de bugün diyorum ki biraz da Tülin Özen'i abartalım. Onu şu anda 'Kırmızı Oda' dizisinde canlandırdığı 'Psikolog Piraye' rolüyle ekranlarda görüyoruz. Ama ilk olarak 'Beyaz Gelincik' dizisindeki 'Meryemce' rolüyle tanıdık.

Kırmızı Oda'daki 'Doktor Piraye'ye gelince; doktorumuz eşinden boşanmış, ikiz oğullarına tek başına bakan güçlü bir kadın. Oyuncu 'Piraye' rolünde hem doktorluğuyla hem de o güçlü kadın profiliyle hepimizi büyülüyor.

Tam 'Ya bu kadın oyuncu olmasaymış psikolog olurmuş hakikaten' düşüncesine kapılıp gidiyorduk ki Tülin Özen bu sefer de 'Bir Başkadır' dizisinde 'Psikolog Gülbin' olarak karşımıza çıktı. Oyuncunun bu dizide canlandırdığı karakter de zor bir hayat yaşıyor, hasta, bakıma muhtaç bir kardeşi var ve ablasıyla hiçbir şekilde anlaşamıyor. Fakat hem ailesine çok bağlı hem de ayakları yere sağlam basan güçlü bir kadın.

Kırmızı Oda'dan farklı olarak buradaki psikolog rolünde başka bir psikolog arkadaşını daha hastası olarak kabul ediyor ve onu tedavi etmeye çalışıyor. Bu durumda yaşadığı zorluğu, hasta- doktor ve arkadaş üçgenini öte yandan ailesinde ablasıyla yaşadığı zıtlıkları bize o kadar iyi aktarıyor ki yine öylece bakıp kalıyoruz ekrana!

***Ayrıca Ufak Tefek Cinayetler'deki Arzu karakterini canlandırırken de inanılmazdı.

26 Ekim 2020, Pazartesi 10:44

Bir Şevval Şahin meselesi

Pazar sabahına Şevval Şahin'in CNN'in 'Sorgu Sual' programındaki videosu tam anlamıyla damgasını vurdu. Videoda programa davet edilen 2018 Miss Turkey Güzeli Şevval Şahin format gereği sorguya çekiliyor. Buraya kadar bir problem yok. Program sunucuları Merve Şahin ve Melis Özcan sağlı sollu başlıyorlar soruları sormaya, yağdırmaya. Ancak daha sonra Şevval Şahin sıkışıyor, gözleri doluyor, menajerinden yardım istiyor ve en sonunda da stüdyoyu terk ediyor.

Olayın patlak verdiği nokta ise 'Türklüğümle gurur duyuyorum' diyen Şevval Şahin'in İstiklal Marşı'nı kimin yazdığını bilmemesi, Atatürk'ün herhangi bir sözünü bilmemesi ve Türkiye'nin coğrafi bölgelerini söyleyemiyor olmasıydı.

Şevval Şahin'in 'Türklüğümle gurur duyuyorum' sözü olmasaydı eğer sokaktan herhangi birini çevirin bu soruların cevabını bilemeyen çok. Hiç şaşırmayın, 'Nasıl bilmez?' diye. Sokak röportajlarını izleyin, bu ülkenin başkentini bilmeyen bile var. Ama Şevval'i yakan nokta 'Gurur duyuyorum' dediği bir şeyle yakından uzaktan bir alakası olmamasıydı. Hakkında hiçbir şey bilmiyorsun nasıl gurur duyuyorsun? Demek ki bu öylesine söylediğin bir şeydi. Bir de şunu da söylemeden edemem Atatürk'ün sözleri yurt dışında da gayet biliniyor. İlla ki duymuşsundur yani hani sosyal medya da kullanan birisin. Size 'Şaşırmayın' dedim ama kendimde arada bir şaşırıp yazmaya devam ediyorum :) Neyse Şevval Şahin için olan olmuş artık yapacak bir şey yok, soruların cevabını öğrenir ve hayatına devam eder.

Gelelim dikkatimi çeken diğer bir konuya. O da şu ki; program sunucuları Merve Şahin ve Melis Özcan'ın Şevval'e sorduğu 'Sevgililerinizden dolayı mı lüks bir yaşama sahipsiniz?' sorusu. Diğerleri tamam da bu ne alaka? Birincisi olabilir ama bu bizi ne kadar ilgilendirir? İkincisi programa gelen bir konuğa psikolojik açıdan saldırmak niye? Üçüncüsü kız cevap veriyor, cevaba inanmayan tavırlar sergilemek neden? Biraz da bunu konuşalım.

Şevval Şahin'in açıklamasını da şuraya bırakıyorum: