riskli gebelik

riskli gebelik Haberleri

riskli gebelik haberleri sayfasında riskli gebelik haberlerini bulabilir tüm riskli gebelik haberlerini, gelişmeleri ve son dakika haberleri okuyabilirsiniz. riskli gebelik haberleri ile ilgili geçmişten bugüne Posta'da 11 haber bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde ikili testi ihmal etmeyin

Hamilelik döneminde ikili testi ihmal etmeyin

Perinatoloji uzmanı Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, anne adaylarının dikkat etmesi gereken konulara değindi. Özellikle riskli gebeliklerin detaylı bir biçimde incelenmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Gülseren Yücesoy, “Trimester kombine testi yani ikili test ihmal edilmemesi gereken bir testtir” dedi.
Riskli gebelik tehlikesi olanların yaz aylarında dikkat etmesi gerekenler

Riskli gebelik tehlikesi olanların yaz aylarında dikkat etmesi gerekenler

Yaz aylarında açık havadan yararlanmanın birçok faydası vardır. Özellikle hamileler açık havadan yararlanarak kendilerini daha zinde hissedebilir. Peki, riskli gebelik söz konusu olduğunda yaz aylarında nelere dikkat etmeli? Kadın Hastalıkları ve Doğum & Perinatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ali Özgür Ersoy, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.
Riskli gebelikte 17-35 yaş aralığı uyarısı

Riskli gebelikte 17-35 yaş aralığı uyarısı

Kronik hastalıklar, madde bağımlılıkları, tansiyon, kalp, şeker, böbrek, kan hastalıkları olan annenin yüksek riskli gebelik sınıfında değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve doğum Uzmanı Dr. Hüsne Bostan, uzman görüşünün gebelik sürecinin öncesinde ve sonrasında son derece önemli olduğunu belirtti. Dr. Hüsne Bostan 17-35 yaş aralığı dışında oluşan gebelikler konusunda uyarılarda bulundu.
İleri yaş gebelikte alınması gereken 6 önlem

İleri yaş gebelikte alınması gereken 6 önlem

Çalışma hayatı veya hastalıklar nedeniyle anne olma yaşının ileri yaşlara erteleniyor. Günümüzde 35 yaş ve üzeri hamileliğe sıkça rastlanıyor ve ileri yaş gebeliği uzmanlar tarafından riskli gebelik olarak adlandırılıyor. Riskli Gebelik Uzmanı (Perinatolog) Doç. Dr. Oktay Kaymak 35 yaş ve üzeri gebeliklerle ilgili uyarılarda bulunarak ileri yaş gebelikte alınması gereken 6 önlemi anlattı.
Riskli gebelikler nelerdir?

Riskli gebelikler nelerdir?

Riskli gebelik kavramının toplum tarafından kötü algılandığını, ancak durumun yanlış yorumlandığını belirten Prof. Dr. Cihat Şen, risk grubunun önceden tespitinin ilerde ortaya çıkabilecek sorunlara karşı kişiye önlem alma fırsatı verdiğini ve bu anlamda sorunun çözümüne ciddi katkı sağladığını belirtti.
Erken doğum neden olur? İşte hamilelerde 13 önemli risk faktörü!

Erken doğum neden olur? İşte hamilelerde 13 önemli risk faktörü!

Bebek hayali kuran çiftlerin dileği bebeklerinin zamanında ve sağlıklı doğmalarıdır. Ancak günümüzde her 8-10 doğumdan 1’inde erken doğum riski bulunuyor. Annede bulunan bazı haslatılıklar ve hamilelik sorunları bebeklerin beklenen zamandan önce dünyaya gelmesine neden oluyor. Türkiye’de yılda bir milyon 250 bin civarında doğum oluyor ve bu durum her yıl yaklaşık 125 bin bebeğin erken dünyaya gözlerini açtığı anlamına geliyor. Peki, Erken doğum neden olur? Riskli gebelik belirtileri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Bildirici hamilelerde erken doğuma neden olan risk faktörlerini anlattı.
Hamilelikte risk yaratan 9 önemli neden

Hamilelikte risk yaratan 9 önemli neden

Doç. Dr. Hülya Dede, hamilelikte risk yaratacak anneye, hamileliğe ve bebeğe bağlı nedenler hakkında bilgi verdi...
Hamilelikte risk yaratan 9 önemli faktör

Hamilelikte risk yaratan 9 önemli faktör

Hamileliklerin büyük çoğunluğu genellikle sorun yaşanmadan ilerliyor. Ancak bazı hamileliklerde, önceden var olan veya bu dönemde ortaya çıkan sorunlar hem bebeğin hem de annenin sağlığını, hatta hayatını tehdit edebiliyor. Doç. Dr. Hülya Dede, hamilelikte risk yaratacak anneye, hamileliğe ve bebeğe bağlı nedenler hakkında bilgi verdi.
Hamilelere 'sonbahar' uyarısı

Hamilelere 'sonbahar' uyarısı

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Riskli Gebelikler Uzmanı Prof. Dr. İsmail Özdemir, çok gerekli olmadıkça ilk 3 ay hariç hamileliğin diğer her döneminde grip aşısının rahatlıkla yapılabileceğini söyledi
Riskli gebeliklerde uçak yolculuğu da risk

Riskli gebeliklerde uçak yolculuğu da risk

Hekim onayı almadan gebelerin uçak yolculuğu yapmaması, özellikle riskli gebelik bulunan anne adaylarının dört saatin üstündeki uçak seyahatinden kaçınması gerekiyor.
Bu vitamin güneşsiz olmuyor!

Bu vitamin güneşsiz olmuyor!

D vitamini vazgeçilmez vitaminlerin başında geliyor. Zira, eksikliği halinde raşitizm, kalp hastalığı ve diyabet gibi önemli sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor üstelik her yaşta her dönemde farklı sorunlara yol açıyor. Ama özellikle bir grup var ki, onlar için daha da büyük önem taşıyor; Hamileler. Eksikliği, anne adaylarının da hamilelik ve doğum sürecini olumsuz etkiliyor. Bu döneme özgü gebelik şekerinden erken doğuma kadar birçok sorunu tetikleyebiliyor. D vitamini ihtiyacını karşılamaya önem gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kadın Hastalıkları ve Doğum, Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler Uzmanı Doç. Dr. Oktay Kaymak konu hakkında bilgi verdi.